Výzva: Podpoře sbírku na na fotovoltaickou elektrárnu pro dětskou nemocnici v Poltavě na Ukrajině

Komora OZE  a Cech Akumulace a Fotovoltaiky (CAFT) laskavě žádá své členy a partnery o zapojení do sbírky na fotovoltaickou elektrárnu pro dětskou nemocnici v Poltavě. Ta ošetří ročně 20 tisíc dětí.

 

Zdroj: Donio

 

Sbírka na soláry pro nemocnice na Ukrajině

Sbírka je otevřena až do pondělí 21. srpna, kdy uplyne 55 let od invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Přispívat do ní mohou libovolnou částkou všichni.

Sbírku pořádá Cech akumulace a fotovoltaiky, jehož členové dodají potřebné komponenty za zvýhodněné ceny a zajistí montáž. Sbírka navazuje na nedávno zprovozněnou elektrárnu v ukrajinském Žitomiru, kterou realizovala společnost SOLSOL.

Na co konkrétně se sbírka použije?

Vybrané finanční prostředky použijeme na vybudování fotovoltaické elektrárny o výkonu 150 kW, které pokryjí 33 % roční spotřeby elektřiny nemocnice. Díky instalaci by navíc mělo dojít k redukci skleníkových plynů o 85,52 tun za rok.

Po zkušenosti z Žitomiru jsme schopni rámcově odhadnout náklady na celou akci následovně:

  • Pokud vybereme 1 000 000 Kč, můžeme zprovoznit fotovoltaiku o výkonu 50kW
  • Pokud vybereme 2 700 000, můžeme osadit celou střechu nemocnice a zajistit ji 150 kW.
  • Pokud se nám podaří vybrat ještě více, jsme připraveni poskytnout technologickou podporu i záštitu i dalším projektům FVE na střechách nemocnic, na které má ukrajinský partner již připraveny studie proveditelnosti. To se týká například nemocnice v Kolomyji.