Vyplatí se akumulovat energii do lithia, anebo raději do písku?

Pískové úložiště využívá jako médium písek, který má neomezenou životnost a za běžných podmínek nepodléhá degradaci. To znamená, že pískové úložiště má potenciál spolehlivého a trvalého provozu po mnoho let, s minimálními náklady na údržbu a obnovu. Tato technologie umožňuje ukládat teplo do písku, který je ohříván externím zdrojem.  Jaké jsou přednosti a omezení pískové baterie?

Zdroj: Watt Plus

Již během dubna letošního roku bude v Ostravě spuštěn první projekt akumulace energie do písku.  Za projektem stojí společnost Watt plus s.r.o., která se představí stánkem a také přednáškou na veletrhu Smart Energy Forum Nitra dne 14. března.

O přípravě projektu pískové akumulace a jeho realizaci diskutujeme s Miloslavem Žárou,  který působí jako technický partner společnosti ELPLY technology s.r.o., jenž se podílí na realizaci pískové baterie ve společnosti Watt plus s.r.o..

SN: Proč vlastně akumulovat energii do písku a NE do tradičního lithia? Jaké jsou přednosti pískové baterie? Pro jaké aplikace bude písková baterie vhodná?

Akumulace do písku je levná a také ekologická . Písková baterie je vhodná pro všechny typy domů a provozů kde je potřeba ukládat teplo k dalšímu využití včetně generace elektrické energie.

SN: Písková baterie je zatím v testovacím provozu ve Finsku. V jaké fázi se nachází Váš projekt v Česku? Kdy bude spuštěn do provozu?

Počítá s tím, že v průběhu měsíce dubna bude spuštěn náš první vlastní projekt akumulace do písku poblíž letiště v Ostravě-Mošnově u sídla společnosti Watt plus s.r.o..

SN: Nedávno jste zmínili, že počáteční investice do kompletního systému na bázi pískové baterie je pro rodinný dům 1,5 milionu korun, provozní náklady jsou minimální nebo žádné. Jaké je očekávaná životnost této technologie? A co návratnost investice?

Návratnost je závislá na vývoji cen energií a souvisejících služeb, pohybuje se mezi osmi a šestnácti lety dle místa použití a stavební složitosti. Našim zákazníkům jde spíše o nezávislost v oblasti energií. Životnost technologie je 50 let a více let s ohledem na použité nerezové materiály, které jsou antikorozní, a tudíž úbytky akumulované energie jsou minimální.

SN: Nedílnou součástí celého systému je také tepelný výměník a kompaktní předávací stanice (KPS), kterou vyrábí Janka Radotín. Jaká bude garance výrobce na KPS?

Záruku na zařízení bude dávat prodejce pískové baterie, tedy Watt plus s.r.o., a bude se pohybovat v závislosti na agresivitě prostředí kde se bude používat mezi 10 a 20 let. Většina zákazníků bude mít dvacetiletou garanci.

O nové technologie akumulace do písku můžete se zástupci společnosti Watt plus s.r.o.  diskutovat na expo Smart Energy Forum Nitra ve čtvrtek 14. března 2024.