Video: Vertikální bifaciální stěny přinášejí revoluci ve fotovoltaice. Kdy se objeví v Česku?

Nová technologie vertikálních bifaciálních stěn (VBS) byla tento týden uvedena do provozu v podobě největší Agrifotovoltaické elektrárny v Evropě. Velké uplatnění najdou však BVS také jako ploty či protihlukové zábrany kolem dálnic, které budou díky této technologii vyrábět levně a účinně solární energii.

Zdroj: Next2Sun

Kdy se technologie BVS objeví na trhu v Česku?

O nové technologie BVS získáte aktuální informace na online konferenci Smart Energy Forum během přednášky Saschi Krause-Tuenkera, Managing Directora společnosti Next2Sun.

V pondělí německá společnost Next2Sun za účastí několik stovek hostů uvedla do provozu největší agrifotovoltaickou farmu (AgriFV) v německém městě Donaueschingen-Aasen v jihoněmeckém státě Bádensko-Württembersko. Tato instalace o výkonu 4,1 MWp je unikátním projektem, který využívá technologii vertikálních bifaciálních stěn (VBS). Jedná se o patentovanou technologii fotovoltaických konstrukcí upevněných v zemi, na které se instalují bifaciální (oboustranné) fotovoltaické panely.

Projekt AgriFV o výkonu 4,1 MWp se rozprostírá na ploše 14 hektarů. Na jeho instalaci společnost Next2Sun použila cca 11 000 bifaciálních panelů typu-n PERT o nominálním výkonu 380 W od společnosti Jolywood. Tyto panely byly vertikálně instalovány na 5 800 patentovaných zemních konstrukcích.

Jaké jsou možnosti využití VBS?

Díky orientaci západ- východ technologie VBS v produkci poráží o několik procent tradiční fotovoltaické elektrárny, které jsou orientované na jih. Díky minimálními záboru půdy (cca 1 %) se tato technologie stává populárním doplňkem zemědělských farem v Německu, Rakousku či Irsku.

Technologie VBS nachází velké uplatnění i ve formě plotů kolem rodinných domů či průmyslových objektů. V Holandsku díky VBS nyní vzniká největší dálniční fotovoltaická elektrárna o výkonu přes 20 MWp.

První projekt AgriFV s využitím technologie VBS se nyní připravuje i v České republice.

Jaké jsou výhody VBS či AgriPV?

Novou technologii VBS v praxi v podobě AgriPV si můžete prohlédnout v níže uvedeném videu.