Video: Nová technologie 3D tisku výrazně zlevní a zefektivní výrobu baterií

Švýcarská společnost Blackstone Resources AG (dále jen „Blackstone“) zahájila na počátku prosince výrobu nového typu bateriových článků, které mají až o 20 % vyšší energetickou hustotu a jsou výrazně levnější než tradiční technologie typu LFP nebo Li-Ion článků. Již v roce 2022 společnost plánuje dosažení 500 MWh kapacity s tím, že do roku 2025 má být navýšena až na 25 GWh ročně.

Zdroj: Blackstone Resources AG

Využití 3D tisku

Blackstone zahájil sériovou výrobu bateriových článků vyrobených pomocí 3D tisku. První továrna se nachází v Německu v centrálním Sasku, což firmě umožní těsnou spolupráci s místními výrobci elektromobilů.

Nová technologie 3D tisku umožní společnosti Blackstone velmi efektivně zvládnout výrobu tradičních LFP či Li-Ion článků, ale také zahájení vlastní proprietární výroby lithiových bateriových článků s pevným elektrolytem (tzv. Solid-State Batteries nebo- li SSB).

Jako první na světě letos společnost zahájila výrobu bateriových článků s využitím tzv. „Thick Layer Technology“ (tj. tlusté vrstvy). Předností této technologie jsou tlustostěnné články, což by mělo zvýšit hustotu energie o 20 % oproti konvenčním technologiím.

Blackstone v této souvislosti oznámila, že její články dosahují hodnoty 220 Wh/kg. Pro srovnání, čepelové baterie (tzv. Blade-Batteries) předního čínského výrobce BYD, které vyrábí velmi pokročilé LFP články pro autobusy, dosahují hodnoty pouze 166 Wh/kg.

Flexibilní technologie

Společnost Blackstone dále uvádí, že velikost bateriových článků lze pomocí 3D tisku a využití technologie tlustých vrstev nastavit velmi flexibilně a vše přizpůsobit požadavkům zákazníka.

„Výrobce elektromobilů s bateriovým blokem instalovaným v podvozku má jiné požadavky než výrobce elektrobusů, který montuje baterie na střechu vozidla. Nová technologie umožňuje až 15% úsporu plochy a také úsporu materiálu ve výši 20 EUR/kWh. Přitom spotřeba energie při výrobě baterií je nižší o 23 procent než u tradičních technologií,“ říká Ulrich Ernst, říká zakladatel a CEO společnosti Blackstone.

Na počátku prosince 2021 Blackstone zahájil sériovou výrobu elektrod. Cílové výrobní kapacity 500 MWh má být v německém závodě dosaženo již v příštím roce.

„Naším dlouhodobým cílem je vyrábět bateriové články každou sekundu,“ říká Holger Gritzka, výkonný ředitel společnosti Blackstone. „Naší dlouhodobou vizí je pomocí 3D technologie tisknout články různých tvarů, s využitím různých elektrod či elektrolytu. Vše bude probíhat rychle, hospodárně a ve velkém měřítku“.

„Spolu s dosavadním vývojem technologie 3D-tisku baterií představuje naše spolupráce  Fraunhoferovým institutem milník v našem úsilí směrem k masové výrobě bateriových článků s pevným elektrolytem. Nová generace SSB článků najde uplatnění nejen na obřím trhu elektromobility, ale také v námořní dopravě, energetice nebo i v telekomunikacích, kde tištěné bateriové články nabídnou kvalitní a bezpečné řešení,“ uzavírá Gritzka.

Výrobu nové generace SSB baterií Blackstone představuje v níže uvedeném videu.