Vědci představili revoluční zinko-vzdušné baterie

Zdroj: Wikipedia

Katoda na bázi O2

Tým australských vědců z univerzity Edith Cowan pracuje na novém typu baterií. Cílem vědců je na trh uvést alternativu za masově používané lithium-iontové baterie (Li-Ion). K přednostem nového bateriové článku na bázi zinko-vzdušné (ZnO2) technologie patří podle vědců zajímavé parametry jako je  delší životnost i lepší výkon.

ZnO2 baterie funguje na principu negativní elektrody vyrobené ze zinku a pozitivní elektrody ze vzduchu. Díky novému objevu vědci zdokonalili vlastnosti baterie skrze nové sloučeniny uhlíku, levnějších slitin železa nebo minerálů založených na kobaltu.

Nový typ baterie má vyšší hustotu než tradiční Li-Ion článek. Jeho přednosti je tedy vyšší kapacita akumulované energie na menší ploše. Také jejich výroba má značne levnější a méně náročná na tradiční vzácné kovy jako je lithium.

„Využití přírodních zdrojů, jako je zinek z Austrálie a vzduch, dále zvyšuje nákladovou efektivitu a životaschopnost těchto inovativních zinko-vzduchových baterií pro budoucnost,“ řekl Dr. Muhammad Rizwan Azhar, vedoucí výzkumného týmů australských vědců z univerzity Edith Cowan.

Možné nedostatky?

Jako o řady podobných objevů, má nový typ zinko-vzduchových baterií jeden nedostatek. Je jim katoda, která časem degraduje. Proto vědci pracují na dalším zdokonalení nového typu baterie.

V důsledku degradace vzdušné katody může klesat i účinnost baterie. Proto je zatím komerční výroba hodně vzdálená realitě.

Vývoj nového typu zinko-vzduchových baterií je zatím na počátku vývoje. Vědci z univerzity zůstávají velmi optimističtí. Věří, že se jim podaří nevýhody nové technologie překonat a že celý výzkum povede ke komerční výrobě a nasazení zinko-vzdušných baterií do elektrických vozidel v blízké budoucnosti.

„Vzhledem k tomu, že v zemích, jako je Austrálie, je k dispozici velké množství zinku a vzduch je všudypřítomný, jedná se o velmi životaschopné a spolehlivé řešení pro skladování energie v budoucnost,“ zdůraznil Dr. Azhar.