V Číně  se rodí první obří úložiště se sodíkovými bateriemi

Lithiové baterie (Li-Ion) jsou sice dominantní technologií pro akumulaci energie, ale vědci pracují na nových bezpečnějších technologiích. Jednou z nich jsou sodíkové akumulátory (Na-Ion), které sice nemají extrémně vysokou energetickou hustotu jako Li-Ion, ale na druhou stranu mají být levné a nabídnout i solidní životnost. První projekt obřího úložiště s využitím sodíkových baterií se nyní připravuje v Číně.

Zdroj: Great Power

Bateriový milník

Čínský výrobce baterií Great Power uvedl, že podepsal se společnosti Qingdao Beian Holdings „milníkovou“ dohodu o demonstračním projektu v oblasti skladování energie, kde se bude využívat Na-Ion baterie o výkonu a kapacitě 5 MW/10 MWh. Jedná se největší komerční projekt svého druhu na světě.

Obří sodíková baterie bude sloužit v severní Číně k zálohování lokálního datového centra.

Podle sdělení výrobce Na-Ion baterií Výrobce sodíkových baterií Great Power uvedl, že nová technologie sodíkových baterií využívá kombinaci několika oxidových a polyaniontových vrstev v bateriovém článků. V této struktuře článků společnost dosáhla několika technologických inovací, které umožňují komerční nasazení Na-Ion baterií v reálných aplikacích.

Společnost Great Power doplnila, že její vysoce stabilní systém Na-Ion baterií dosahuje více než 6 000 cyklů a má hustotu energie na 150 Wh/kg. Životnost Na-Ion baterií dosahuje až 3 000 cyklů. V neposlední řadě má být výhodou sodíkové baterie její nižší cena (sodík je snáze dostupný materiál ve srovnání s lithiem), což se při velkých bateriových úložištích cení.

Certifikovaný produkt

Společnost zahájila výzkum sodíkových iontových baterií před třemi lety. V letošním roce byla technologie Na-Ion baterií certifikována v Číně. V rámci certifikace byla baterie hodnocena formou různých bezpečnostních a výkonnostních testů, jako je tepelná rezistence, odolnost vůči silnému nárazu, nucené přebití a vybití baterie při nízké teplotě.

Nové bateriové řešení společnosti  Great Power umožňuje konstrukci a použití sodíko-iontových baterií v komerčním využití. Společnost tvrdí, že projekt obří Na-Ion baterie o výkonu a kapacitě 5 MW/10 MWh  účinně sníží úroveň provozních nákladů datového centra a pomůže stabilizovat energetickou síť pomocí poskytování podpůrných služeb systémové rovnováhy.

„Spolupráce mezi společnostmi Great Power a Qingdao Beian Holdings na projektu úložiště energie ze sodíkových baterií nejen urychluje proces industrializace sodíkových baterií, ale také umožňuje výstavbu nového typu výpočetní energetické infrastruktury integrující distribuční síť a cloud computing,“ dodala společnost Great Power.