V Británii byla zprovozněna první velkokapacitní solární dobíjecí stanice

Britská společnost Gridserve na svém webu oznámila spuštění první dobíjecí stanice poháněné čistou elektřinou získávanou prostřednictvím tzv. solárních carportů. Jedná se o panely umístěné na střeše nad dobíjecími body v kombinaci s bateriemi a nabíječkami elektromobilů.

Zdroj: GridServe

Zdroj: GridServe

První projekt

V britském hrabství Essex byla zprovozněna první dobíjecí stanice pro elektromobily, které jsou napájeny solární energií. Stanice nabízí 36 míst pro nabíjení s výkonem až 350 kW, který by měl zajistit zvýšení dojezdu o 200 mil za 20 minut.

Kromě nabíjecích míst je součástí komplexu i odpočinková zóna s připojením k internetu, obchody, kavárna, pošta, dětský koutek a zasedací místnost pro práci. Součástí stanice je také zázemí pro řidiče s několika obchody a kavárnou.

Pro zajištění dostatečného nabíjecího výkonu je stanice vybavena baterií s kapacitou 6 MWh. Ta zároveň slouží jako úložiště pro elektřinu vyrobenou ze solárních panelů umístěných na střeše nabíjecí stanice. Gridserve uvádí, že veškerá elektřina pro nabíjení pochází z nedaleké solární elektrány Cleve Hill.

Nový model pro bezemisní dopravu

Cílem společnosti Gridserve je vybudovat celorepublikovou síť, která usnadní a zlevní používání elektrického vozidla víc než benzínovou nebo naftovou alternativu.

„Nabíjení musí být jednoduché a bezstarostné, proto jsme naše zařízení navrhli zcela podle potřeb řidičů. Aktualizovali jsme tradiční model čerpacích stanic pro bezemisní dopravu budoucnosti a dodali lidem jistotu přejít na elektrickou dopravu již v současnosti“, říká Harper Toddington, zakladatel a generální ředitel společnosti Gridserve.

Poplatek za dobíjení elektromobilu mezi 20 až 80 procenty se bude u průměrné velikosti baterie elektromobilu pohybovat okolo 10 liber, což je necelých 300 Kč. Jen pro srovnání, natankovat Volkswagen Golf benzínem do plna vás ve Velké Británii vyjde zhruba na 60 liber (cca 1 740 Kč).

Společnost Gridserve hodlá do roku 2025 vybudovat síť se stovkou obdobných stanic, které nazývá Forecourt. Každá dobíjecí stanice bude napájená solární energií a akumulátorem. Cílem je pak podpora rozvoje elektromobility předtím, než v roce 2030 začne platit zákaz prodeje konvenčních benzínových a naftových automobilů.

Kromě velkokapacitní nabíjecí stanice představila Gridserve i možnost leasingu elektromobilů. Oproti jiným společnostem pak navíc nabízí nabíjení půjčeného elektromobilu zdarma, respektive nabíjení je již zahrnuto v rámci pevné měsíční leasingové platby.