Úspěch solární lobby: Německo umožní další podporu pro nové fotovoltaické elektrárny nad zákonem stanovený strop ve výši 52 GW

Minulý týden německá vláda schválila balíček opatření ve výši 50 miliard eur, díky němuž má spolková republika splnit své klimatické cíle pro rok 2030. V rámci opatření na ochranu klimatu se v Německu podpoří rychlejší růst nově instalovaných slunečních a větrných elektráren. Počítá se také s výraznější pro elektromobilitu a železniční dopravu.

juwi


Růst cen benzínu i emisních povolenek

Jednání německé vlády o nových opatřeních na podporu trvala více než 14 hodin a byla poměrně komplikovaná. K hlavním sporným bodům patřil způsob, jakým by se měla stanovit cena za vyprodukovanou tunu CO2 v oblastech dopravy a bydlení, a také její minimální výše. 

Po dlouhém vyjednávání se politici dohodli na modelu emisních povolenek, který má vést k postupnému zdražování CO2. Systém se bude rozjíždět pomalu a na začátku v roce 2021 počítá s pevnou cenou 10 eur za tunu CO2. Ta má do roku 2025 stoupnout na 35 eur. To je přitom cena, s níž řada expertů počítala už pro začátek. Víceméně tržně, ale stále s omezením minima a maxima, se cena CO2 bude utvářet až od poloviny 20. let.

Ceny benzinu a dieselu mají kvůli opatření nejprve v roce 2021 stoupnout o zhruba tři centy (0,78 koruny) za litr v dalších letech o celkem deset centů (2,59 koruny) za litr. Poroste také cena topných olejů a zemního plynu.

Nová klimatická politika německé vlády zavádí skupinu opatření k ochraně klimatu a snížení emisí oxidu uhličitého (CO2).  Celý balíček opatření, díky němuž má spolková republika splnit své klimatické cíle pro rok 2030, počítá s náklady kolem 50 miliard eur (1,3 bilionu korun) do roku 2023.

Podpora OZE a úsporám

V rámci klimatického balíčku se zvýší finanční podpora na zateplení domů a výměnu starých topení. Na tu bude vláda přispívat až 40 procent nákladů. Od roku 2026 už nebude možné topení využívající energii z topných olejů vůbec do bytů montovat.

Dále se počítá se zavedením větší podpory elektromobilům, alternativním pohonům nebo železniční dopravě, která má od začátku příštího roku zlevnit. Zdražit mají od stejného data naopak některé krátké lety.

V rámci opatření na ochranu klimatu se v Německu podpoří rychlejší růst nově instalovaných slunečních a větrných elektráren, tak aby energie z obnovitelných zdrojů měla v roce 2030 celkem 65procentní podíl na energetickém mixu. V letošním prvním pololetí to bylo 44 procent.

Minulý týden německá vláda premiérky Merkelové schválila zrušení zákonného opatření, které v současném zákoně limitovalo poskytování podpory pro nové fotovoltaické elektrárny do dosažení cíle ve výši 52 GW instalované kapacita. Tato hranice bude překročena již pravděpodobně v příštím roce. 

Odstranění stropu pro podporu uvítali zástupci Německé solární asociace BSW-Solar „Zrušení stropu pro podporu je pozitivním krokem pro rozvoj solárního průmyslu v zemi. Ale současný vládní plán opatření na ochranu klimatu považujeme za nedostatečný pro rozvoj fotovoltaiky pro dekarbonizaci budov.“