Unikátní projekt: V Indonésii se postaví největší plovoucí solární elektrárnu na světě s akumulací o kapacitě 4 GWh
Transformace země na zelenou energii
Cílem Indonésie je proměnit svůj energetický mix a zvýší podíl obnovitelných zdrojů energie. Společnosti Sunseap Group a Badan Pengusahaan Batam (BP Batam) podepsaly memorandum o výstavbě obří PFVE na ostrově Batam.
Na tomto ostrově se nachází velká vodní nádrž Duriangkang, která má objem přes 100 mil. m3 a pokrývá 50 % dodávek pitné vody pro tento ostrov. Nově se zde bude vyrábět pomocí plovoucích fotovoltaických panelů elektrická energie.
Společnost Sunseap na ostrově Batam bude realizovat projekt obří PFVE o výkonu 2,2 GWp, který bude stát 2 miliardy USD. Součástí projektu bude systém skladování energie s kapacitou větší než 4 GWh, který bude dodávat „nepřerušovanou solární energii 24 hodin denně, 7 dní v týdnu“.
Část energie se bude spotřebovávat na Batamu a zároveň a část vyrobené produkce bude možné exportovat do Singapuru prostřednictvím podmořského kabelu. Zemi by tak tento projekt měl pomoci v přechodu na obnovitelné zdroje energie.
Boom plovoucích solárů v Asii
Společnost Sunseap je vývojářem, vlastníkem a provozovatelem solárních energetických systémů v Singapuru. V Asii má nasmlouvány projekty o výkonu více než 2 000 megawattpeaků.
V březnu společnost dokončila plovoucí fotovoltaický systém o výkonu pět megawattpeaků na pobřeží Singapuru. PFVE mají pomoci vyřešit problémy s pozemky pro elektrárny, se kterými se setkávají některé země v jihovýchodní Asii.
Výstavba nové obří PFVE v Indonesii má začít v roce 2022 a dokončena má být v roce 2024. Umístění solárních panelů na vodě má mít několik výhod. Jednak to má snížit vypařování vody, a tedy uchovat více vody v nádrži, voda má mít také chladicí efekt, a tím zlepšit efektivitu panelů.