Unikátní projekt: V Indonésii se postaví největší  plovoucí solární elektrárnu na světě s akumulací o kapacitě 4 GWh

Singapurská společnost Sunseap Group oznámila, že hodlá v Indonésii na ostrově Batam postavit obrovskou plovoucí fotovoltaickou elektrárnu (PFVE) o výkonu 2,2 GWp. Projekt PFVE bude vybaven akumulačním systémem s kapacitou přes 4 GWh.

Zdroj: Sunseap Group

Transformace země na zelenou energii

Cílem Indonésie je proměnit svůj energetický mix a zvýší podíl obnovitelných zdrojů energie. Společnosti Sunseap Group a Badan Pengusahaan Batam (BP Batam) podepsaly memorandum o výstavbě obří  PFVE na ostrově Batam.

Na tomto ostrově se nachází  velká vodní nádrž Duriangkang, která má objem  přes 100 mil. m3 a pokrývá 50 % dodávek pitné vody pro tento ostrov. Nově se zde bude vyrábět pomocí plovoucích fotovoltaických panelů elektrická energie.

Společnost Sunseap na ostrově Batam bude realizovat projekt obří PFVE o výkonu 2,2 GWp, který bude stát 2 miliardy USD. Součástí projektu bude systém skladování energie s kapacitou větší než 4 GWh, který bude dodávat „nepřerušovanou solární energii 24 hodin denně, 7 dní v týdnu“.

Část energie se bude spotřebovávat na Batamu a zároveň a část vyrobené produkce  bude možné exportovat do Singapuru prostřednictvím podmořského kabelu. Zemi by tak tento projekt měl pomoci v přechodu na obnovitelné zdroje energie.

Boom plovoucích solárů v Asii

Společnost Sunseap je vývojářem, vlastníkem a provozovatelem solárních energetických systémů v Singapuru. V Asii má nasmlouvány projekty o výkonu více než 2 000 megawattpeaků.

V březnu společnost dokončila plovoucí fotovoltaický systém o výkonu pět megawattpeaků na pobřeží Singapuru. PFVE mají pomoci vyřešit problémy s pozemky pro elektrárny, se kterými se setkávají některé země v jihovýchodní Asii.

Výstavba nové obří PFVE v Indonesii má začít v roce 2022 a dokončena má být v roce 2024. Umístění solárních panelů na vodě má mít několik výhod. Jednak to má snížit vypařování vody, a tedy uchovat více vody v nádrži, voda má mít také chladicí efekt, a tím zlepšit efektivitu panelů.