Uhelné energetice v Evropě zvoní hrana

Velcí hráči na evropském energetickém trhu končí s investicemi do uhelných elektráren. Konec uhlí již oznámili dva z pěti největších producentů skleníkových plynů v Evropě, další míří podobnou cestou. Investice do uhlí také odmítají financovat banky.

Wikipedia


V boji proti emisím

S výrobou elektřiny z uhlí se hodlá v příštích letech rozloučit velká část evropských států. Z patnáctky starých členů EU konečné datum ukončení uhelné energetiky zatím neoznámily pouze Španělsko a Řecko a dosud o něm nerozhodla rovněž ani jedna z postkomunistických zemí. I tam se ale v řadě zemí rozjíždí společenská debata, jak se k uhlí postavit.

Podle dat celoevropské monitorovací agentury Europe Beyond Coal se v roce 2016 na emisích skleníkových plynů v Evropě nejvíce podílel německý koncern RWE, a to 17 %. Následoval Energetický průmyslový holding se sídlem v České republice a polská PGE Group shodně s 9 %.

Po nich byla s pěti procenty skupina UNIPER, která vznikla odštěpením uhelných elektráren z koncernu E. ON, a sídlí také v Německu. Český ČEZ na pátém místě se na evropských energetických emisích podílel 4 %.

RWE oznámila, že se v budoucnu zaměří už jen na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů a nebude investovat do uhlí. Zároveň zrušila velký projekt hnědouhelné elektrárny v Niederaussemu. V posledních šesti letech společnost snížila emise oxidu uhličitého zhruba o 60 milionů tun, což odpovídá poklesu o 34 %. 

EPH začíná investovat do obnovitelných zdrojů

Také český Energetický průmyslový holding (EPH) provoz některých svých uhelných elektráren postupně utlumuje. Jde například o zařízení Eggborough ve Velké Británii nebo Buschhaus v Německu.

EPH kromě toho zahájil poslední fázi konverze uhelné elektrárny Lynemouth ve Velké Británii na elektrárnu spalující biomasu s kapacitou kolem 395 MW a investoval do paroplynových elektráren Langage a South Humber Bank rovněž ve Velké Británii.

Elektrárny ze skupiny EPH ve Velké Británii, Německu a Itálii tak v posledních několika letech snížily emise o 19 procent a do obnovitelných zdrojů holding za poslední dva roky investoval téměř 700 milionů eur. 
Mezi lety 2015 a 2017 snížily elektrárny EPH přímé emise skleníkových plynů o 12 %, ale v roce 2017 byly 16 milionů tun, což představuje nárůst o 1,6 milionu tun ve srovnání s rokem 2016.

Třetí v pořadí největších producentů skleníkových plynů v Evropě, polský energetický gigant PGE Group, sice má uhlí stále jako jednu z variant svých dlouhodobých strategických plánů, zároveň ale mezi priority řadí za podmínky ekonomické smysluplnosti celého projektu i výstavbu první jaderné elektrárny v Polsku, nebo budování větrného parku o kapacitě 1 GW na pobřeží Baltského moře. Cílem skupiny je vyrábět přibližně 25 % elektřiny z obnovitelných zdrojů do roku 2030.

Uhelné elektrárny odstaví i ČEZ

Česká skupina ČEZ hodlá v následujících letech odstavit v uhelných elektrárnách výkon 3 GW. Jako první přestane vyrábět v příštím roce elektrárna Prunéřov 1, odstavení čeká i Elektrárnu Mělník 3 a jeden ze dvou bloků elektrárny Mělník 2.

V loňském roce se bezemisní zdroje společnosti ČEZ podílely na celkové produkci elektřiny zhruba 53 %. Na počátku devadesátých let byl jejich podíl sotva čtvrtinový. Od té doby společnost investovala do ekologizace svých uhelných zdrojů přes 100 miliard korun.

Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce má Česko jako jeden z mála států závazný plán snižování emisí skleníkových plynů. Aktuální státní energetické koncepce předpokládá, že se podíl uhlí na výrobě elektřiny do roku 2040 sníží ze současných asi 45 na zhruba 15 %.

Je ale pravděpodobné, že snížení bude ještě vyšší. Nově zřízená uhelná komise by měla vládě předložit svá doporučení v tomto směru do konce roku 2020.