TOP výrobci fotovoltaických střídačů v roce 2024

Čínský fotovoltaický průmysl zažívá na počátku roku 2024 obří boom. Během ledna a února se počet nových solárních instalací vyšplhal v Číně na 36,72 GW, což představuje 80% nárůst oproti předchozímu roku. Jací dodavatelé střídačů dominují na největším světovém fotovoltaickém trhu?

Zdroj: Solarbe Global

Lídři trhu

Podle čínské analytické společnosti SolarBe Global letos patří k nejúspěšnějším dodavatelům střídačů na trhu v Číně tyto společnosti: Sungrow, Huawei, Sineng Electric, Zhuzhou Converters, TBEA, KE Electric, Solis, Sofar a HRV Electric. Těchto devět společností uspělo v tendrech na dodávku fotovoltaických komponentů pro největší projekty fotovoltaických elektráren v Číně, které organizují státem kontrolované podniky.

V prvním čtvrtletí roku 2024 bylo vyhlášeno více než 62,44 GW poptávek na pořízení solárních střídačů, což je o 32 % více než ve stejném období roku 2023 v rámci veřejných výběrových řízení v Číně. Trhu dominovaly stringové střídače, které tvořily 80 % všech nabídek, přičemž velkokapacitní střídače s výkonem nad 300 kW tvořily 84 % v tomto segmentu.

Skupina nejsilnějších společnosti Sungrow, Huawei, Sineng Electric, Zhuzhou Converters, TBEA, KE Electric, Solis, Sofar a HRV Electric uspěla ve výběrových řízeních a získal tak téměř 85% zakázek. Nejlépe si vedla společnost Sungrow, která v tendrech získala kontrakty na dodávku 5 004 MW střídačů. Na druhém místě skončila společnost Huawei, která v tendrech získala kontrakty na dodávku 4 857 MW střídačů.

K významným hráčům na poli střídačů v Číně patří také společnosti Sineng Electric (1 735 MW) , Zhuzhou Converter (1 350 MW) a TBEA (825 MW), které ve výběrových řízeních získala významné dodávky svých komponentů.

Mezi další významné společnosti na čínském trhu, které získaly nabídky přesahující 200 MW, patří KE Electric, Solis, Sofar a HRV Electric. Jejich úspěch ve výběrových řízeních svědčí o silné pozici těchto firem na fotovoltaickém trhu v Číně.

Největší trh světa

Od roku 2014 je Čína největším fotovoltaickým trhem světa. Během letošního ledna a února se v Číně instalovala 36,72 GW nové solární kapacity, což představuje impozantní nárůst trhu o více než 80 % oproti stejnému období loňského roku. Tato rychlá expanze podtrhuje zrychlující se přechod Číny směrem k solární energii.

V roce 2023 zaznamenala čínský fotovoltaický výrazný nárůst, přičemž nově přidaná kapacita připojená k síti dosáhla 216,3 GW. Toto představuje pozoruhodný 147% nárůst nových fotovoltaických instalací oproti roku 2022.

Silná dynamika, kterou solární průmysl zaznamenal v Číně v uplynulém roce, pokračuje i v roce 2024. Současný vývoj tak vytváří předpoklady pro další  rekordní růst solární energetiky v Číně.