Top 10 solárních panelů v roce 2023 na největším trhu na světě

Trh domácích fotovoltaických elektráren ve Spojených státech amerických (USA).  patří k největším na světě. V minulém roce se v USA postavilo více než 18 GW nových fotovoltaických elektráren (FVE), což je téměř třikrát více než v Německu. Jaké značky solární panelů preferují americké domácnosti na svých střechách a proč?

Zdroj: RHEINZINK PV

Podle čeho se hodnotí kvalita panelů?

K nejpopulárnějším značkám fotovoltaických panelů v USA patří trojice: QCELLS, Canadian Solar a Maxeon/SunPower. Uvádí to statistika portálu SolarReviews.com, který se zabývá poradenstvím a průzkumem trhu v USA v oblasti fotovoltaiky. Přehled TOP 10 značek solárních panelů prodávaných v USA je uveden na obrázku níže.

Zdroj: Linked In 

Tým amerických expertů sestavil žebříček 10 Top nejlepších značek panelů podle toho, jak dobře se jim daří plnit nejdůležitější faktory, které vedou k dlouhodobé stabilitě a spokojenosti zákazníků na trhu solárních panelů pro domácnosti v USA.

Hodnocení klade zvláštní důraz na hodnotu jednotlivých výrobců z pohledu 6 kritérií: velkoobchodní cena (30%), kvalita panelů (20%), dlouhodobá finanční výkonnost společnosti (20%), záruky (20%), kvalita distribuční sítě (10%) a také přítomnost značky na trhu v USA (10%) z pohledu sídla, poboček společnosti, výrobních závodů nebo účasti na klíčových veletrzích.

Americká kvalita se drží na špici žebříčku

Americká společnost Maxeon (dříve známa jako SunPower) dlouhodobě vyrábí jedny z nejúčinnějších solárních panelů na světě. Tyto panely mají jednu z nejdelších produktových garancí a zároveň jsou nejméně náchylné k dlouhodobé degradaci.

Panely Maxeon (v Česku prodávané pod značkou SunPower) jsou zákazníkům známé svým vynikajícím výkonem při slabém osvětlení, velmi nízkým teplotním koeficientem a nízkou roční degradací, takže jsou skutečně špičkou v oboru. Od letošního roku výrobce garantuje funkčnost a kvalitu po dobu 40 let v rámci produktové garance. Tento nadstandard nyní platí i pro český trh.

„Výrobce SunPower se zavazuje, že jakýkoliv vadný kus panelů zákazníům vymění v příštích 40 letech. Co víc, po standardní 25leté záruce je výkon panelů stále vysoko nad konkurencí a pohybuje se kolem 92 procent. Degradace minimální, servis maximální. Ten pro ČR zajišťuje síť servisních center společnosti SOLSOL,“ říká  Radek Orság jednatel společnosti SOLSOL s.r.o., které je exkluzívním distributorem této značky na trzích v České a Slovenské republice.

Proč schází 2 „čínské superstar“?

Znalci trhu a profesionálové si bezpochyby všimnou, že ve výše uvedeném „žebříčku TOP 10 značek solárních panelů prodávaných v USA“ schází dva největší světoví výrobci panelů LONGi Solar a Trina Solar. Obě společnosti patří dlouhodobě ke světovým lídrům v oblasti objemu výroby i kvality dodávaných panelů na trh.

Obě společnosti LONGi Solar a Trina Solar jsou vysoce ziskové a nepochybně budou existovat ještě mnoho let. Ještě v roce 2022 panely společnosti LONGi  Solar dosahovaly 14 % tržní podíl na instalacích FVE  domácnostech v Kalifornii a solární panely této společnosti dosahují nejvyšší účinnosti 22 %. Rovněž společnost Trina Solar nabízí moduly s účinností přes 21 % a byla ještě loni velmi úspěšná na trhu v USA.

Obě výše uvedená značky byly v roce 2023 vyřazeny z „žebříčku TOP 10 značek solárních panelů prodávaných v USA“ kvůli 2 důvodům. Za prvé, americké úřady potvrdily, že obě společnosti obcházejí americká cla na dovoz panelů do USA. Druhým důvodem je podezření amerických úřadů, že tyto výrobky obsahují materiály zpracované za použití nucené práce.

Od letošního roku obě společnosti LONGi Solar a Trina Solar přestaly kvůli výše zmíněným důvodům dodávat své solární panely na trh v USA.