Tesla láme rekordy ve výrobě elektromobilů a chystá na trh třetí generaci solárních tašek

Americký výrobce elektromobilů Tesla v letošním třetím čtvrtletí překvapivě vykázal zisk po ztrátách v první polovině roku. Minulý týden firma oznámila, že v období od července do září vydělala 143 milionů dolarů. Tesla také uvede na trh třetí generaci solárních tašek.

Tesla


Obrat k ziskovému hospodaření?

Tesla, v jejímž čele stojí známý americký podnikatel Elon Musk, se dlouhodobě potýká se ztrátami a ještě nikdy nedosáhla celoročního zisku. V prvním pololetí firma prodělala 1,1 miliardy dolarů. Řada investorů proto začala ztrácet v podnik důvěru, a to navzdory pokračujícímu růstu prodeje.

Automobilka ve své výsledkové zprávě předpověděla, že v budoucnosti zůstane zisková s „možnými přechodnými výjimkami“ v době spouštění nových produktů. Firma loni podnikla důrazné kroky ke snížení nákladů, včetně zrušení tisíců pracovních míst.

Tesla již začátkem měsíce oznámila, že ve třetím čtvrtletí zvýšila dodávky zákazníkům proti předchozím třem měsícům o dvě procenta na rekordních 97 000 vozů. Zároveň uvedla, že v celém letošním roce hodlá dodat 360 000 až 400 000 vozů.

Minulý týden Tesla díky překvapivě příznivým hospodářským výsledkům vystřídal firmu General Motors (GM) na postu největší americké automobilky z hlediska tržní hodnoty. Na pozitivní zprávy reagovaly i akcie Tesly,  jejichž obchodování na americké burze přineslo investorům zisk přes17 procent v minulém týdnu.

Solární tašky 3. generace  půjdou na trh 

Kromě elektromobilů Tesla take vyrábí bateriové systémy a solární tašky ve formě střešní krytiny, která funguje také coby solární panel. Tesle se v prodeji bateriových systémů velmi daří, ale v prodeji solárních tašek až dosud měla velké problémy.

Nicméně, minulý týden šéf firmy Elon Musk představil veřejnosti již 3. verzi popolární solární tašky pod názvem Solar Roof. Její cena má činit cca 42 000 USD s tím, že pokryje plochu 2000 čtverečních stop střechy a zajistí výkon 10 kWp. Solar Roof má mít 25- letou garanci na produkt i na výkon. 

Musk prohlásil, že produkt bude na počátku vyráběn pouze v tmavé variantě. Později se paleta barev rozšíří.

Podle Muska poslední generace solárních tašek Solar Roof je nejen jednodušší na instalaci, ale také se bude vyrábět levněji. Nový produkt má být větší než původní verze a nabídne vyšší výkon. “V budoucnosti si myslím, že každá střecha, která nebude vyrábět solární energii, bude poněkud zvláštní,” dodal minulý týden Musk. 

Na druhou stranu Musk zdůraznil, že solární tašky Solar Roof dávají smysl pouze na střechách nových domů, nebo renovovaných střechách. “Pokud je daná střecha nová nebo jí není zapotřebí renovovat, pak má větší ekonomický smysl použít tradiční solární panely,” prohlásil Musk.

Společnost plánuje, že první instalace 3. generace střešních tašek zahájí v následujících týdnech. V příštím roce pak firma hodlá navýšit její produkci tak, aby dokázala instalovat až 1000 střech za týden. Musk pro solární tašky vidí světový trh v řádu 100 000 domácnosti ročně a hodlá své produkty nabízet po celém světě. Firma zatím neuvedla, kdy přesně bude nový produkt dostupný a na kterých trzích.