TESLA Group expanduje na fotovoltaickém trhu v Rumunsku

Slovenská společnost TESLA Group, která je známá jako výrobce lithiových baterií, expanduje ve fotovoltaice.  Společnost nyní rozvíjí své aktivity v Rumunsku, kde bude vyrábět a provozovat fotovoltaické elektrárny na střechách průmyslových objektů. Celkem TESLA Group chystá fotovoltaické projekty v rozsahu až 900 MWp, které kromě střech vyrostou zejména na zemi, včetně České republiky.

Zdroj: Soleol

Strategické partnerství

Rumunský průmyslový a logistický developer, společnost Element Industrial, a slovenský poskytovatel řešení pro udržitelnou energii, společnost TESLA Group, nedávno podepsaly dlouhodobé partnerství, v jehož rámci bude TESLA vyrábět a provozovat fotovoltaické elektrárny na střechách projektů ELI Parks v Rumunsku. 

„Naše strategické partnerství s TESLA Group odráží naši strategii rozvíjet udržitelné portfolio, které umožní našim nájemcům pokrýt alespoň 30 % jejich spotřeby ze zelené energie s přímým pozitivním dopadem na celkové náklady na pronájem,“ uvedl Andrei Jerca, generální ředitel společnosti Element Industrial.

„Z naší strany je to také důležitý závazek směrem k zelené a udržitelné logistice, která bude vytvářet dlouhodobou hodnotu pro naše investory i nájemce v našich průmyslových parcích. Proto vítáme partnerství se společností TESLA Group, neboť obě společnosti sdílejí stejné obchodní principy a přístupy,“ dodal Jerca.

Velké ambice

Element Industrial v současné době buduje logistický park v Bukurešti, kde do konce roku 2022 bude mít k dispozici 100 000 m2 plochy. Do roku 2023 chce mít společnost po celé zemi vybudováno přibližně 200 000 m2 průmyslových ploch a chystá nové projekty v Ploiesti, Bacău a Braile. Prvním projektem společnosti, který bude vybaven fotovoltaickými panely, bude ELI Park 4 (nová budova o rozloze 20 000 m2 ), který bude dokončen v Bukurešti během 2. čtvrtletí roku 2023.

„V Rumunsku působíme na trhu od roku 2010 a v současné době zde provozujeme více než 20 MWp pozemních fotovoltaických parků. Ve fáze developmentu vyvíjíme portfolio o velikosti 900 MWp . Prostřednictvím partnerství se společností Element Industrial se zaměřujeme na inovace v oblasti solární energie pro dlouhodobou udržitelnost, což je naším klíčovým posláním,“ uvedl Dušan Lichardus, předseda představenstva společnosti TESLA Group.

Důraz na inovace a kvalitní technologie

„Spojili jsme inženýrské týmy obou našich společností, abychom optimalizovali konstrukci budov pro snadnou instalaci fotovoltaických střech ještě před jejich fyzickou výstavbou. Tím se snižují náklady a doba výstavby lokální elektrárny, což přináší vyšší bezpečnost budov a efektivitu provozu fotovoltaických elektráren,“ dodal Lichardus.

TESLA Group v rámci svých střešních instalací sází na kombinaci vlastnosti unikátní technologie střídačů SolarEdge s vlastním proprietárním systémem řízení energie TESLA AMOS (Advanced Microgrid Optimization System).

Provozní řízení elektrárny na úrovni jednotlivých panelů přináší vlastníkům objektů vyšší výtěžnost vyrobené solární energie, nižší provozní náklady, delší technologickou životnost a zejména nejvyšší standardy průmyslové bezpečnosti.

Své inovativní produkty TESLA Group představí na Smart Energy Forum v Praze ve dnech 18.-19. října 2022.