Švýcaři postavili unikátní projekt vertikální solární elektrárny na přehradě v Alpách

Za pomocí vrtulníku dokončil švýcarský developer Axpo vybudoval nejvýše položenou solární elektrárnu v Evropě. Průkopnický projekt leží ve výšce 2500 metrů nad mořem s tím, že je umístěn na hrázi nejvýše položené přehrady v Evropě.

Zdroj: Axpo

Unikátní instalace

V listopadu 2020 společnost Axpo představila plány na výstavbu první alpské fotovoltaické elektrárny ve Švýcarsku. Fotovoltaický systém o výkonu 2 MW byl realizován v srpnu 2021 na přehradě Muttsee v nadmořské výšce téměř 2 500 metrů.

Vodní nádrž Muttsee nabídla ideální polohu pro rozšíření ekologických zdrojů energie poté, co Švýcarsko ukončilo provoz tří jaderných elektráren. Energie vyrobená ze slunce tak v blízké budoucnosti nahradí dodávky, jež země musí doplňovat v zimním období z jiných zdrojů.

Vrtulník v akci

Výnosy z fotovoltaického systému ve vysokých nadmořských výškách v Alpách mají slibný potenciál. Nová solární elektrárny na přehradě vyrobí přibližně 2,7 GWh solární energie ročně. Před realizací projekt provedla společnost Axpo také provedla studii o zatížení větrem a sněhem.

Všech pět tisíc fotovoltaických panelů, kterými je elektrárna vybavena, dopravily na vrchol vrtulníky. Panely se instalovaly na jižně orientovanou zeď hráze přehrady ve sklonu 77 stupňů v horní části a ve sklonu 51 stupňů v dolní části.

Společnost Axpo očekává, že fotovoltaický systém bude v zimních měsících dodávat přibližně polovinu produkce elektřiny. Výhodou vysoké nadmořské výšky je méně mlhy a více slunečního světla. Při nižších teplotách je také vyšší účinnost modulů. Zejména v zimě je díky odrazu světla od sněhové pokrývky umocněna výroba energie.