Sungrow dodá největší bateriové úložiště v Evropě

Zdroj: Sungrow

Největší úložiště v Evropě

Sungrow dodá společnost Statera Energy nové BESS o výkonu a kapacitě 362 MW/ 391 MWh. Pro tuto zakázku bude společnost Sungrow používat BESS řady ST3727kWh-3450UD-MV.

„Se společností Sungrow jsme navázali spolupráci díky jejím osvědčeným výsledkům, kvalitě a integrované povaze její produktů. Věříme, že bateriová úložiště budou hrát klíčovou roli při usnadňování přechodu na nízkouhlíkovou výrobu elektřiny ve Velké Británii v blízké budoucnosti,“ uvedl Tom Vernon, generální ředitel společnosti Statera Energy.

Společnost Statera Energy se specializuje na poskytování služeb flexibility pro britskou přenosovou soustavu National Grid, aby byla bezpečnější při kolísání nabídky a poptávky zejména po obnovitelné energii. Do současnosti Statera Energy dokončila portfolio BESS o výkonu 500 MW ve Velké Británii a k poskytování služeb britské elektrizační soustavě využívá také 150 MW plynových zdrojů.

Kromě toho britský developer Statera Energy vyvíjí portfolio projektů o výkonu 2,5 GW zahrnující baterie, tepelné zdroje, přečerpávací elektrárny a technologie založené na vodíku.

Stabilizace sítě

Podle sdělení společnosti Sungrow bude její BESS využívat Statera Energy zejména k poskytování služeb stabilizace frekvence v síti známých jako Dynamic Containment Frequency Response na základě smlouvy s provozovatelem přenosové soustavy National Grid ve Spojeném království.

Poskytování těchto služeb nabývá na významu s tím, jak roste význam obnovitelných zdrojů energie, které jsou velmi kolísavé v závislosti na počasí. Týká se to  zejména větrných elektráren na moři, na nichž je britská elektrizační soustava stále více závislá.

První fáze tohoto rozsáhlého bateriového projektu již byla dokončena v prvním kvartálu roku 2022. Celý projekt hodlá Statery Energy dokončit do prosince letošního roku. Po uvedení do provozu by se mělo jednat o největší BESS v Evropě a jedno z největších na světě.

Společnost Sungrow již dodala několik obřích BESS na trhu ve Velké Británii. Její největší projekt v Minetech o kapacitě a výkonu 100 MW/MWh je v součanosti největší BESS v komerčním provozu v Evropě. Pro tento projekt Sungrow poskytl účinnější, ale dražší bateriové moduly založené na nikl-kobalt-manganových článcích (NCM) a rovněž  levnější lithium-železo-fosfátové baterie (LFP).