Společnost 24M ve spolupráci s japonským koncernem Kyocera zahájí letos výrobu revolučních lithiových bateriových článků

Japonská společnost Kyocera oznámila, že ve spolupráci s americkým startupem 24M na konci letošního roku zahájí výrobu nové generace „polotuhch Li-Ion  bateriových článků (semi-solid lithium cells). Počáteční výrobní kapacita má dosáhnout 100 MW. Výrobní náklady na nové články mají poklesnout až o 50 % oproti tradičním Li-Ion bateriím.

24M


Výhody nové technologie 

V rámci nové technologie „polotuhých lithium-iontových baterií“ se startupu 24M podařilo zvýšit tloušťku aktivní vrstvy baterie až na pětinásobek. Mnohem větší tloušťka aktivní vrstvy značně zvyšuje kapacitu skladování a současně snižuje (až o 80%)  množství podpůrných materiálů, ze kterých se baterie skládá.

Konkrétně se tedy jedná o redukci podpůrných plastů a kovů, což umožňuje snížit výrobní náklady na lithium-iontové baterie o již zmíněných 50%. Další výhodou je, že bez těchto materiálů bude mít taková baterie v porovnání s běžnou Li-Ion baterií o stejných rozměrech mnohem vyšší kapacitu. 24M tvrdí, že v současnosti dosahuje jejich kapacity 350 Wh za kilogram.

Baterie od 24M neobsahují kapalné rozpouštědla. Proto jejich výroba nevyžaduje sušení, zatímco při zažitých procesu výroby je sušení nezbytné. A právě i z tohoto důvodu jsou pro výrobu běžných Li-Ion baterií potřebné větší továrny, zatímco výrobní proces baterií od 24M nebude vyžadovat podobné rozměry.

Podle 24M nový proces výroby by měl zabrat pouze pětinu z délky času, kterou zabere běžný způsob výroby těchto baterií.

Pilotní linka v Japonsku

Zatímco nová technologie polotuhých bateriových článků se zatím nachází ve velmi raném stádiu vývoje, společnost 24M chystá první pilotní komerční výrobu ve výši 100 MW v Japonsku. Na projektu spolupracuje se svým akcionářem, kterým je japonský výrobce keramiky a solárních panelů Kyocera.

Kyocera se hodlá zaměřit na rezidenční segment fotovoltaických elektráren v Japonsku, kde sílí poptávka po kvalitních a bezpečných baterií. V současnosti Kyocera svým zákazníkům dodává tradiční Li-Ion baterie.

„Kyocera považuje technologii polo-tuhých bateriových článků za velmi nadějný nový standard pro Li-Ion baterie. Schopnost vyrábět tyto baterie za velmi příznivých cen umožní naší společnosti další expanzi na rezidenčním fotovoltaickém trhu v Japonsku,“ říká Masahiro Inagaki, ředitel společnosti Kyocera.