SOS: Kvůli bankrotům evropských výrobců Brusel zvažuje zavedení cla na dovoz levných panelů z Číny

Evropská rada pro výrobu solárních panelů (ESMC) vyzývá Evropskou komisi, aby urychleně přijala řadu mimořádných opatření na ochranu evropských výrobců před tvrdou konkurenci z Číny. V poslední době došlo k „zaplavení“ evropského trhu levnými čínskými panely, což vedlo k řadě bankrotů či insolvencí evropských výrobců.

Zdroj: Evropská komise

Vlna bankrotů

Několik evropských výrobců (Energetica, Exasun, Meyer Burger, REC Solar Norway, Solarwatt nebo Norwegian Crystals ) v posledních týdnech uzavřeli výrobu nebo oznámili, že tak hodlají v blízké době učinit. Důvodem je obtížná situace na trhu v Evropě, kde se ve druhém pololetí 2023 začaly hromadit obrovské zásoby čínských solárních panelů, které se prodávaly za ceny často pod výrobní náklady.

„Existuje obrovská globální nadkapacita fotovoltaických panelů ze strany čínských výrobců, kteří kvůli antidumpingovým opatřením nemohou vyvážet svoji produkci na trh v USA. Tyto extrémně levné panely z Číny končí v Evropě, přičemž evropští výrobci nemohou prodávat výrobky, aniž by utrpěli obrovské ztráty. Musíme se urychleně vypořádat s čínskou hrozbou,“ řekl Johan Lindahl, generální tajemník Evropská rady pro výrobu solárních panelů (ESMC).

ESMC podporuje rozvoj výroby fotovoltaických komponentů v Evropě a jejími členy je více než 70 firem z evropského solárního sektoru. Mnohé z nich v současnosti čelí tvrdé tržní situaci.

Rychlé řešení

Bankroty a insolvence evropských výrobců přicházejí zrovna v době, kdy se Evropská komise chystá příští měsíc oznámit plán na snížení emisí skleníkových plynů. Tento plán bude mimo jiné  vyžadovat, aby se zvýšily investice do obnovitelných zdrojů energie.

Podle informací vlivného ekonomického deníku Financial Times chce na situaci poměrně brzy zareagovat  Evropská komise (EK). K možným opatřením na záchranu evropského solárního průmyslu ze strany EK mohou patřit antidumpingová sankční cla na dovoz levných panelů z Číny. Další alternativou jsou pobídky   vládám jednotlivých členských zemí na podporu a zachování výroby evropských fotovoltaických komponentů.

Pokud se tristní situace v Evropě brzy nezmění, pak podle ESMC hrozí, že evropští výrobci uzavřou do tří měsíců své provozy. „Buď budou evropští výrobci nuceni vyhlásit bankrot, nebo přesunou svoji výrobu do USA,“ řekl Lindahl.

Spojené státy totiž nabízejí zahraničním  firmám, které v USA investují do ekologických technologií, vysoké dotace. Proto mnohé evropské firmy jako například výrobce panelů Meyer Burger do USA přesouvají výrobu z Evropy.

Proti zavedení antidumpingových cel na dovoz solárních panelů z Číny do Evropě však veřejně vystupovala Evropská solární asociace (SPE). Již v minulosti totiž byla uvalena ochranná cla na dovoz panelů do EU, což velmi paralyzovalo evropské instalatéry a developery v letech 2013-2016.

Konec výroby v Evropě

„Zdůrazňuje opakovaně, že vedení EU a jednotlivých států musí urychleně jednat a přinést skutečná řešení problému v evropském solárním sektoru,“ uvedla výkonná ředitelka SPE Walburga Hemetsbergerová. „V této souvislosti doporučujeme zvážit pravidla státní podpory, aukce odolnosti a úvěrové záruky pro evropské výrobce jako mimořádná opatření, která by měli rozhodující činitelé v Bruselu zvážit.“

Před zavedením ochranných cel na dovoz panelů z Číny varují i zástupci fotovoltaických instalačních firem. „Opětovné zavedení protekcionistických opatření v podobě antidumpingového  cla na čínské panely naruší trh v Evropě. Čínští výrobci jsou dnes nejen cenově, ale i kvalitativně nejkonkurenceschopnější,“ řekl Henning Rath, ředitel německé společnosti Enpal, která v několika evropských zemích instaluje solární panely.

Podle zástupců ESMC je nutné přijmou ochranná opatření co nejdříve. „Musí k tomu dojít okamžitě, a to jak na úrovni EU, tak i na úrovni členských států EU“, zdůraznili  Vaičiūnas a Lindahl, kteří jsou členy představenstva ESMC.

„Mít evropskou výrobu fotovoltaických panelů je zásadní pro evropskou suverenitu a také proto, aby se Evropa vyhnula stoprocentní závislosti na dovozu fotovoltaických produktů z Číny v rámci energetické transformace. Pokud se nyní nic neudělá, pak nebude v roce 2030 žádný solární průmysl v Evropě, na který by se dalo spolehnout,“ varují zástupci ESMC.