Solek postaví na Kypru 150 MW nových fotovoltaických elektráren

Česká energetická skupina Solek Holding SE nově vstoupila se svými aktivitami na Kypr. Prvním projektem je fotovoltaická elektrárna Athienou. Její stavba byla zahájená zhruba před dvěma týdny a dokončená má být letos na podzim.

Zdroj: Solek

Až 150 MW nových elektráren na Kypru

Skupina Solek plánuje nejpozději do konce roku 2024 postavit na Kypru elektrárny o výkonu až 150 megawattů (MW).

„Vstup na Kypr je pro Solek dalším strategickým krokem pro naší společnost. Ostrov leží na místě, které se v rámci Evropské unie těší jednomu z nejvyšších slunečních záření. Elektřina je v této lokalitě drahá a její výroba se silně spoléhá na nákladný a hlavně neekologický plynový a těžký topný olej. Kypr navíc nemá žádné propojení se sousedními zeměmi a musí spoléhat na vlastní produkci elektrické energie,“ řekl zakladatel a generální ředitel skupiny Solek Zdeněk Sobotka.

Společnost Solek dále oznámila, že nyní na Kypru připravuje zhruba 70 menších projektů. Skupina na ostrově spolupracuje mimo jiné s finskou společností Flexens, která se zaměřuje na technologie skladování energie.

„V průběhu dvou až tří let počítáme s tím, že na Kypru připojíme až 150 MW vlastních elektráren. Směřujeme také k tomu, abychom se zde příští rok mohli stát alternativním dodavatelem elektřiny. Pomáháme tak měnit a hlavně ekologizovat celý energetický trh na Kypru,“ dodal Sobotka.

Pokračování expanze

Kypr je pro Solek pátou zemí, kde projektuje, staví a provozuje solární elektrárny. Své aktivity firma rozvíjí primárně v jihoamerickém Chile, kde působí sedm let, během kterých postavila 15 solárních elektráren o výkonu 87,5 MW, a během dvou let chce dokončit další projekty s výkonem přes 500 MW.

Solek Holding SE je energetická společnost podnikající v obnovitelných zdrojích energie se zaměřením zejména na solární energetiku. Zabývá se projektováním, výstavbou a provozem solárních elektráren v Evropě a Latinské Americe. Na trhu působí od roku 2010, své aktivity rozvíjí především v Chile, k dalším lokalitám realizovaných fotovoltaických parků patří Česká republika, Slovensko či Rumunsko.