Solární gigant LONGi hodlá postavit první továrnu na panely v Evropě

V nedávném rozhovoru oznámil Li Zhenguo, zakladatel a prezident společnosti LONGi, která je největším světovým výrobcem fotovoltaických panelů, že připravuje projekt nové továrny na fotovoltaické články a panely v Německu. Jednalo by se o první evropský závod společnosti LONGi na starém kontinentě.

Zdroj: LONGi Solar

Nový strategický záměr

Nový krok společnosti LONGI je v souladu s investiční strategií většiny čínských společností, které v poslední době raději zakládají vlastní závody v zahraničí, než aby získávaly podíly v místních společnostech.

„Na přípravě výstavby nové továrny na výrobu panelů v Německu již intenzivně připravujeme. Konečné rozhodnutí o založení nové společnosti by mělo padnout do šesti měsíců,“ řekl Li Zhenguo, zakladatel a prezident společnosti LONGi v rozhovoru pro ekonomický deník „Handelsblatt“.

Li Zhenguo zdůraznil, že předpokladem pro výstavbu nové továrny v Německu je příznivý legislativní rámec, protože náklady na výrobu solárních panelů v Evropě jsou rozhodně vyšší než v Číně.

„Výroba solárních produktů, včetně panelů a souvisejících komponentů, je energeticky velmi náročná. Proto je nutná nastavit správné legislativní podmínky v Německu i v Evropě, což je klíčový faktor pro výrobce fotovoltaických panelů,“ dodal Li Zhenguo.

Logický krok

Společnost LONGi zatím neupřesnila, zda-li bude na nové továrně  spolupracovat s místním partnerem, nebo jej bude realizovat zcela sama, neboť většina německých gigantů v oblasti obnovitelných zdrojů energie se dosud zaměřuje převážně na větrnou energetiku.

Přední německý ekonomický deník „Handelsblatt“ podotýká, že by se jednalo o první  továrnu čínské společnosti působící v odvětví solární energie v Evropě.  Představuje to „logický krok“ pro LONGi, která má v tomto odvětví „téměř úplnou kontrolu“ nad celým výrobním řetězcem v celosvětovém měřítku.

Světový rekordman

Společnost LONGI patří k největším světovým výrobcům fotovoltaických komponentů. Na nedávné výstavě Intersolar firma představila na svém stánku nový solární článek na bázi křemíkové HTJ technologie, který dosáhl rekordní účinnosti ve výši 26,81 %. Bližší informace o nové technologii najdete v tomto článku.

V květnu na veletrhu SNEC společnost LONGi oznámila, že dosáhla nového světového rekordu 31,8% v účinnosti konverze solárního záření na elektřinu. Jedná se o novou technologii tandemových solárních článků z perovskitu a krystalického křemíku na bázi komerčních křemíkových destiček.

Podle sdělení LONGi tato průlomová inovace otevírá cestu k účinnější a nákladově efektivnější výrobě solární energie v budoucnosti.