SolarEdge: Rekordní tržby, nové produkty a druhá gigatovárna na baterie

Lídr ve výrobě fotovoltaických střídačů, výkonové elektroniky a baterií, izraelská společnost reportovala minulý týden rekordní tržby v roce 2021 a také zahájení výstavby druhé gigatovárny na baterie. V letošním roce však firma kvůli turbulentní době pokračující pandemie Covid-19 čelí velkým logistickým potížím, a proto bude mít nižší hrubé marže než v minulosti.

Zdroj: SolarEdge

Rekordní tržby

Společnost SolarEdge dosáhla v loňském roce rekordní výši tržeb ve výši 1,96 miliardy dolarů, což představuje nárůst o 34,6 % oproti tržbám dosaženým v roce 2020.

Jen v posledním čtvrtletí loňského roku dosáhla společnost SolarEdge tržeb ve výši 551,9 milionu dolarů, což je o 5 % více než v předchozím čtvrtletí a o 54 % více než ve stejném čtvrtletí předchozího roku. Z toho 502,7 milionu USD pocházelo z prodeje solárních produktů.

V roce 2021 činila marže společnosti 33,5 %, což představuje mírné zlepšení ve srovnání s marží 33 % dosaženou o rok dříve. V roce 2021 SolarEdge oznámila celoroční čistý zisk ve výši 272,9 milionu USD, což je o 22 % více než před rokem. Nicméně, ve 4. kvartálu společnost SolarEdge zaznamenala pokles marže kvůli zvýšeným logistickým nákladům.

„Rok 2021 končíme s rekordními tržbami,“ uvedl Zvi Lando, výkonný ředitel společnosti SolarEdge. „Celosvětová poptávka po solární energii ve všech segmentech je mimořádně silná. Zejména nás těší silná dynamika komerčního trhu, na kterém budeme brzy uvádět další inovativní technologie.“

S ohledem současné problémy v dodavatelských řetězcích a zvýšeným nákladům na logistiku v 1. kvartálu 2022 firma očekává další pokles hrubých marží. „Současný dynamický rozvoj trhu nás nutí prudce zvyšovat výrobu, abychom uspokojili rostoucí poptávku. S ohledem na aktuální logistické výzvy budeme nuceni prodávat za nižší marže než v minulosti,“ dodal Lando.

Další expanze

Společnost SolarEdge je od roku 2018 největším výrobcem střídačů z pohledu tržeb podle průzkumné agentury IHS Markit.

V roce 2021 prodala společnost SolarEdge 7,2 GW(AC) střídačů, přičemž jen v posledním čtvrtletí loňského roku se prodalo 1,92 GW(AC) zařízení.

V roce 2020 dodala svým zákazníkům společnost SolarEdge 662 000 střídačů a 15,5 milionů optimalizátorů. Nejlepším čtvrtletím roku 2020 bylo první čtvrtletí, ve kterém Izraelci prodali 202 000 střídačů a 5,06 milionu optimalizátorů.

V roce 2022 izraelský výrobce střídačů počítá s dalším růstem svého byznysu kvůli silně rostoucí poptávce v Evropě a na dalších trzích celého světa. V této souvislosti společnost SolarEdge v konferenčním hovoru pro investory potvrdila, že její objednávky na dodávky v komerčním sektoru v roce 2022  již nyní dosáhly 143 % celkových komerčních dodávek v loňském roce.

V roce 2022 firma posílí i v dodávkách baterií. Jako Tier-1 výrobce baterií na trh již SolarEdge dodal více než 685 MWh bateriových lithiových systémů pod vlastní značkou a pod značkou korejské společnosti Kokam, kterou vlastní. V roce 2022 začne výroba Li-Ion baterií ve druhé gigatovárně „Sella 2“ o roční kapacitě 2 GWh.