Smrad ze zkažené solární „Maliny“ se šíří i do Německa

Padlý dodavatel střešních fotovoltaických elektráren Energetický Holding Malina (dále jen „Malina“) dluží stovkám českých domácností za nedodané soláry v minulosti. Navíc, Malina jako sponzor přestala platit fotbalovým klubům Bohemians Praha i německému klubu FC Norimberk.

Zdroj: Deník DNES

Solární šmejdi

Malina byla v minulém roce jedním z největších dodavatelů střešní fotovoltaiky v Česku. Letos na jaře firma přiznala problémy se zajištěním zakázek. Společnost nabrala více objednávek, než je schopna uskutečnit, přičemž za ně už vybírala zálohy.

V minulosti na stavbu solárů a tepelných čerpadel vybrala Malina od klientů zálohy za zhruba 1,5 miliardy korun, přičemž dlouhodobě neplní své závazky v rozsahu 40 procent. Mnohým jejím klientům došla trpělivost s tím, že společnost řadě českých domácností dosud nenainstalovala slibované a již částečně zaplacené solární elektrárny.

Od května je Malina v insolvenci s návrhem na povolení reorganizace společnosti.  Městský soud v Praze následně s firmou zahájil insolvenční řízení a rozhodl o jejím úpadku. Spolu s tím soud určil insolvenčního správce, kterým se stala Insolvenční agentura se sídlem v Karlových Varech. První schůzka věřitelů, na níž by se mělo rozhodnout o dalším osudu firmy, se uskuteční 29. srpna.

Malinu za její podvodné počínání, které poškodilo zájemce o soláry a také obor samotný silně kritizuje Aleš Hradecký, šéf Cechu Akumulace a Fotovoltaiky. „To, co tam provedl management… Já doufám, že se budou škvařit v pekle za to, co provedli obyčejným lidem, a doufám, že je spravedlnost dostihne,“ prohlásil na adresu Maliny  Hradecký. pro portál Seznam Zprávy.

Zahraniční ostuda

Bohužel kauza Malina má i mezinárodní dimenzi. Německý deník Bild informoval, že tamní pobočka české solární skupiny dluží druholigovému fotbalovému klubu FC Norimberk stovky tisíc eur, tedy nejméně jednotky milionů korun kvůli nesplněným sponzorským závazkům

Podle deníku E15 se Malina stala jedním z hlavních sponzorských partnerů fotbalového klubu FC Norimberk.  Své závazků vůči klubu však Malina neplní.

Podobně dopadla Malina i v Česku, kde za sponzorství dluží miliony  fotbalovému klubu Bohemians Praha, v němž se Malina od začátku této sezony stala dokonce generálním partnerem. Podle loňského prohlášení klubového ředitele Darka Jakubowicze měla být Malina největším sponzórem za posledních dvacet let – už druhý rok tříleté spolupráce měl přinést do pokladny klubu osmimístnou částku.

Finanční problémy Maliny vyplavaly na povrch na sklonku roku. Od té doby se jen stupňovaly, až ji nakonec zcela paralyzovaly. Firma dluží nejen bývalým pracovníkům a klientům, ale také obchodním partnerům. Policie jí podle serveru Seznam Zprávy také zajistila půl milionu korun kvůli možné trestné činnosti.