Slovensko hodlá vyrábět novou technologii pervoskitových panelů

Slovenská ministryně hospodářství Denisa Saková podepsala minulý týden během své návštěvy Tokia memorandum o porozumění s japonskou společností Sekisui Chemical.  Slovensko se tak v budoucnosti může stát základnou pro výrobu nové technologie fotovoltaických panelů v Evropě.

Zdroj: Sekisui Chemical

Vývoj a výroba na Slovensku

Cílem memoranda je navázat užší spolupráci při výrobě fotovoltaických panelů a prozkoumat možnost umístění jejich výroby na Slovensku.

Memorandum vytváří rámec pro vzájemnou spolupráci mezi slovenskou vládou a společností Sekisui Chemical při jejím vstupu na slovenský trh. Signatáři Memorandu se rovněž zavázali k intenzivní spolupráci v oblasti výzkumu a vývoje fotovoltaických technologií na Slovensku.

„Máme zájem nejen spolupracovat na rozšíření této technologie na Slovensku, ale chceme také prozkoumat možnosti umístění výroby takových panelů na Slovensku,“ uvedla místopředsedkyně vlády a ministryně hospodářství Denisa Saková.

Moderní technologie v energetice mají podle Sakové „potenciál pomoci nejen průmyslu, ale i domácnostem a vedení ministerstva hospodářství udělá vše pro to, aby vybudovalo energeticky silné Slovensko“.

Průlomová technologie

Vědci se již dlouhou dobu snaží nahradit tradiční křemíkové solární panely novou levnější technologii, která by dále urychlila rozvoj  solární energetiky. Asi nejslibnější technologií jsou perovskity, které mohou být částečně průhledné a případně s křemíkovými panely mohou tvořit hybridní verze s vyšší účinností.

Právě na perovskity sází japonská společnost Sekisui Chemical.  Jedná se o fotovoltaické flexibilní panely, což vytváří zcela nové možnosti jejich využití. Loni na podzim společnost poprvé v Japonsku namontovala lehké perovskitové solární články na budovu Dojima Kanden, kde se nachází její ústředí v Ósace.

Minerál perovskit byl objeven na Urale v roce 1839. Tuto sloučeninu oxidu titaničito‑vápenatého v krystalické formě našel německý chemik Gustav Rose, popsal ji a pojmenoval podle ruského mineraloga a diplomata Lva Alexejeviče Perovského. Mají podobnou krystalickou strukturu jako původní minerál, ale mohou se skládat z různých prvků. A právě sloučeniny halogenů s kovy se osvědčily ve fotovoltaice.

Vzhledem k tomu, že k dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050 je nutné rozšířit obnovitelnou energii, jsou tenkostěnné perovskitové solární články, které vyvíjí společnost Sekisui Chemical, lehké a flexibilní, což umožňuje instalaci na vnější stěny budov a další místa, kde je obtížné instalovat křemíkové solární články. V současné době neexistují žádné příklady perovskitových solárních panelů namontovaných na vnějších stěnách stávajících budov v Japonsku.

Společnost Sekisui Chemical se sídlem v Japonsku zaměstnává 26 000 pracovníků ve více než 180 společnostech ve 21 zemích a regionech. Díky inovacím zaujímá vedoucí postavení ve svých třech různých obchodních divizích a také přední podíl na globálním trhu s mezivrstvovými fóliemi, pěnovými produkty, vodivými částicemi a dalšími.