Skupině Photon Energy stouply letos tržby téměř na miliardu

Mezinárodní solární skupina s českými kořeny Photon Energy v letošním prvním pololetí vykázala konsolidované tržby devět set sedmdesát milionů korun, což je meziroční nárůst o 24,3 procenta. Společnost to ve čtvrtek oznámila v tiskové zprávě.

Zdroj: Photon Energy

Zdroj: Photon Energy

Růstová dynamika

V prvních šesti měsících roku 2023 společnost Photon Energy zvýšila své konsolidované tržby na 970 milionů korun (meziročně +24,3 %) oproti 780 milionům korun o rok dříve, a to díky rostoucím tržbám z kapacitního trhu, obchodu s fotovoltaickými komponenty a z inženýrských služeb.

Současná očekávání tržeb na rok 2023 ve srovnání s konsolidovanými tržbami na rok 2022 ve výši 2,3 miliardy korun znamenají meziroční nárůst o 15,6 %.

“Přestože vzhledem k dynamické situaci na trhu lze rok 2023 označit za velmi náročný a naše finanční výsledky současně ovlivňuje několik negativních trendů, očekáváme, že si zachováme růstovou dynamiku, která je dána spojením našich hlavních obchodních aktivit s kapacitními službami a DSR a službami v oblasti obchodování s energií,” uvedl Georg Hotar, generální ředitel společnosti Photon Energy Group.

Rozšíření portfolia elektráren

Portfolio elektráren vlastněných společností v Rumunsku se rozšířilo o 22,1 MWp. Skupina dokončila a připojila k síti své první rumunské fotovoltaické elektrárny s celkovým instalovaným výkonem 22,1 MWp. Dalších 10,2 MWp výkonu bude připojeno k síti ve 3. čtvrtletí 2023, čímž se celkové portfolio elektráren zvýší na více než 123 MWp, což představuje meziroční nárůst o 34,0 %.

Společnost Photon Energy také oznámila dokončení zakázek na projektování a výstavbu fotovoltaických elektráren pro komerční a průmyslové zákazníky v Austrálii. Společnost zaznamenala pozitivní expanzi v oblasti dodávek fotovoltaiky pro firemní zákazníky, neboť v 1. pololetí 2023 dokončila projekty v hodnotě 77,1 milionů korun. Práce na dalších projektech, které mají být dokončeny ve druhé polovině roku 2023, pokračují a přispějí k dalším tržbám ve výši 130,2 milionů korun.

Společnost významně rozšířila portfolio fotovoltaických elektráren, pro které zajišťuje provoz a údržbu (služby O&M – Operations & Maintenance), když v prvním pololetí 2023 pod svou správu přidala dalších 158 MWp instalovaného výkonu.

Růst příjmů z tradingu a nových aktivit

Za šest měsíců končících 30. června 2023 vykázala společnost konsolidované tržby ve výši 970 milionů korun (meziročně +24,3 %) oproti 780 milionům korun o rok dříve, a to díky rostoucím tržbám z kapacitního trhu, velkoobchodu s fotovoltaickými komponenty a z inženýrských služeb. Výnosy z výroby elektřiny činily 273,5 milionů korun, což je meziročně o 28,7 % méně, zejména v důsledku nižších cen elektřiny a nepříznivých klimatických podmínek.

Pokles výnosů z výroby elektřiny byl kompenzován nárůstem výnosů v ostatních segmentech, které činily 696,4 milionů korun, meziročně o 75,6 % více. Za tímto nárůstem jsou zejména dodatečné příjmy z kapacitního trhu (DSR – demand side response) a také ze služeb v oblasti obchodování s elektřinou.

Růst tržeb vykázaly také další segmenty, jako je velkoobchod s fotovoltaickými komponenty, inženýrské služby (EPC) a příjmy z provozu a údržby fotovoltaických elektráren.