Síkela (MPO): Rozvoj obnovitelných zdrojů v čele s fotovoltaikou dostane v Česku zelenou

Stát hodlá urychlit rozvoj obnovitelných zdrojů energie  (OZE) v čele s fotovoltaikou. Prioritou nové energetické politiky Česká se má také stát diverzifikace dodavatelů plynu a podpora energetické účinnosti budov. Uvedl to ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela ve svém komentáři na sociální síti LinkedIn.

Zdroj: MPO

 

Posilování energetické bezpečnosti

Podle ministr Síkely jsou rozvoj OZE spolu s diverzifikací dodávek plynu a posílení energetické účinnosti tři hlavní cesty, kterými se jako Česká republika hodlá vydat v rámci posilování energetické bezpečnosti.

„Představil jsem je minulý týden na ministerském zasedání Mezinárodní energetické agentury v Paříži,“ oznámil Síkela.

Podle Síkely se celým dvoudenním jednáním v Paříži jako hlavní téma prolínalo snižování energetické závislosti na Rusku.

„V návaznosti na to jsme diskutovali i o možnostech zvýšení produkce a dodávek od členských států jako USA, Kanada, Austrálie, Norsko a dalších. A o tom, jak dosáhnout vyšších úspor. Obojí by pomohlo snížit energetickou závislost na Rusku,“ dodal Síkela.

Česko zaspalo v moderní energetice

„Doposud jsme hodně věcí zanedbali, zejména v obnovitelných zdrojích, v elektromobilitě, ale i v jádru. Prohospodařili jsme strašně moc času, Česko v energetice prostě zaspalo,“ uvedl to nedávno v rozhovoru pro deník Hospodářské noviny (HN) ministr Síkela.

Podle Síkely jsme zejména zanedbali vývoj jádra a obnovitelné zdroje. „Vodík, to je jeden z největších průšvihů, které mi moji předchůdci zanechali,“ zdůraznil Síkela

V minulém roce sice vznikla vodíková strategie, ale podle Síkely je toto téma velmi podceněné. Právě na vodík se hodlá Síkela v budoucnosti nejvíce zaměřit.

V této souvislosti Síkela zdůrazňuje, že vodík nám pomůže snížit energetickou závislost na dodávkách fosilních paliv z Ruska.

„V blízké budoucnosti bude  vodík hrát mnohem významnější roli v evropské energetice a průmyslu. Využití vodíku a zvládnutí potřebných technologií totiž představuje důležitý předpoklad pro dosažení našich strategických cílů: snížení emisí skleníkových plynů a naplnění závazků uhlíkové neutrality EU v souladu s Pařížskou dohodou a současně snížení závislosti na dodávkách ropy a plynu z Ruska,“ podotkl Síkela.