S využitím unikátní technologie RWE staví první plovoucí solární elektrárnu na hladině Severního moře
Pilotní projekt
První testovací projekt pod názvem Merganser by se měl realizovat na hladině Severního moře u Ostende v Belgii průběhu příštího roku. RWE se spolupráci s holandskou firmou SolarDuck, která se specializuje na plovoucí fotovoltaické elektrárny, zde bude instalovat solární panely o výkonu 0,5 megawattů.
„Projekt Merganser poskytne první unikátní zkušenost s výrobou energie v pobřežních vodách. Poznatky, které v průběhu projektu posbíráme, pomohou při komerčním využití technologie od roku 2023,“ prohlásily obě firmy ve společné tiskové zprávě.
V roce 2021 představila společnost SolarDuck první demonstrační projekt, který využívá její technologii plovoucích konstrukcí pro solární elektrárny umístěné na pobřežních lokalitách v ústích řek, přírodních přístavech a v blízkosti pobřeží. První systém o výkonu 64 kW byl nasazen na pobřežní lokalitě na řece Waal (Rýn), která je nejširší a nejdivočejší řekou v Holandsku, poblíž vesnice IJzendoorn v provincii Gelderland.
Unikátní konstrukce drží solární panely více než 3 metry nad hladinou a je schopna zvládnout pobřežní mořské podmínky a vítr o síle hurikánu. Konstrukce je optimalizována pro pobřežní lokality v ústích řek i pro lokality v blízkosti pobřeží. Základní plovoucí platformy jsou trojúhelníkové konstrukce o rozměrech 16 x 16 x 16 metrů. Podobají se plovoucím větrným plošinám na moři nebo plovoucím ropným plošinám. Lze je flexibilně spojovat do velkých jednotek.
Další spolupráce
Oba partneři hodlají pokračovat ve spolupráci i v budoucnosti s využití technologie SolarDuck pro zkušební pobřežní větrný park, na který nyní RWE vypisuje výběrové řízení. Firma ho plánuje umístit také do Severního moře.
RWE zde počítá s vybudováním plovoucí fotovoltaické elektrárny o výkonu 5 MWp na hladině moře, která bude doplňkem k onshorovým větrným elektrárnám
„Velmi rádi bychom společně s naším partnerem SolarDuck dále zkoumali potenciál plovoucích solárních elektráren na moři,“ uvedl Sven Utermöhlen, generální ředitel divize větrné energie na moři ve společnosti RWE Renewables.
„Pro země s nižší průměrnou rychlostí větru, ale s vysokým slunečním zářením se díky této technologii otevírají atraktivní příležitosti. V rámci pilotního projektu tak získáváme zkušenosti s vysoce inovativní plovoucí solární technologií na moři,“ uzavřel Utermöhlen.