S využitím unikátní technologie RWE staví první plovoucí solární elektrárnu na hladině Severního moře

Německý energetický gigant RWE začal realizaci unikátních projektu, jehož cílem je využít mořskou hladinu pro umístění plovoucích solárních panelů. V rámci projektu se využije nová technologie nizozemsko-norské firmy SolarDuck, která na speciálních pilířích dokáže nést solární panely ve výšce až 3 metrů nad hladinou moře.

Zdroj: SolarDuck

Pilotní projekt

První testovací projekt pod názvem Merganser by se měl realizovat na hladině Severního moře u Ostende v Belgii průběhu příštího roku. RWE se spolupráci s holandskou firmou SolarDuck, která se specializuje na plovoucí fotovoltaické elektrárny,  zde bude instalovat solární panely o výkonu 0,5 megawattů.

„Projekt Merganser poskytne první unikátní zkušenost s výrobou energie v pobřežních vodách. Poznatky, které v průběhu projektu posbíráme, pomohou při komerčním využití technologie od roku 2023,“ prohlásily obě firmy ve společné tiskové zprávě.

V roce 2021 představila společnost SolarDuck první demonstrační projekt, který využívá její technologii plovoucích konstrukcí pro solární elektrárny umístěné na pobřežních lokalitách v ústích řek, přírodních přístavech a v blízkosti pobřeží. První systém o výkonu 64 kW byl nasazen na pobřežní lokalitě na řece Waal (Rýn), která je nejširší a nejdivočejší řekou v Holandsku, poblíž vesnice IJzendoorn v provincii Gelderland.

Unikátní konstrukce drží solární panely více než 3 metry nad hladinou a je schopna zvládnout pobřežní mořské podmínky a vítr o síle hurikánu. Konstrukce je optimalizována pro pobřežní lokality v ústích řek i pro lokality v blízkosti pobřeží. Základní plovoucí platformy jsou trojúhelníkové konstrukce o rozměrech 16 x 16 x 16 metrů. Podobají se plovoucím větrným plošinám na moři nebo plovoucím ropným plošinám. Lze je flexibilně spojovat do velkých jednotek.

Další spolupráce

Oba partneři hodlají pokračovat ve spolupráci i v budoucnosti s využití technologie SolarDuck pro zkušební pobřežní větrný park, na který nyní RWE vypisuje výběrové řízení. Firma ho plánuje umístit také do Severního moře.

RWE zde počítá s vybudováním plovoucí fotovoltaické elektrárny o výkonu 5 MWp na hladině moře, která bude doplňkem k onshorovým větrným elektrárnám

„Velmi rádi bychom společně s naším partnerem SolarDuck dále zkoumali potenciál plovoucích solárních elektráren na moři,“ uvedl Sven Utermöhlen, generální ředitel divize větrné energie na moři ve společnosti RWE Renewables.

„Pro země s nižší průměrnou rychlostí větru, ale s vysokým slunečním zářením se díky této technologii otevírají atraktivní příležitosti. V rámci pilotního projektu tak získáváme zkušenosti s vysoce inovativní plovoucí solární technologií na moři,“ uzavřel Utermöhlen.