RayGen: Nová technologie kombinující levnou akumulaci a koncentrovanou solární energii přichází na trh

Australská společnost RayGen Resources Pty Ltd. (dále jen „RayGen“) vyvinula špičkové, levné solární a akumulační řešení tím, že kombinuje svoji patentovanou solární technologii PV Ultra, jež vyrábí elektřinu a teplo, s přizpůsobeným cyklem tepelného skladování Thermal Hydro, který využívá stávající průmyslové vybavení pro zajištění vysoce výkonného a levného skladování elektřiny.

Zdroj:  RayGen

Zdroj: RayGen

Unikátní systém

 

PV Ultra vyrábí elektřinu a teplo ze slunečního světla zaměřeného na fotovoltaický přijímač namontovaný na věži. Přijímač PV Ultra obsahuje přibližně 400 modulů PV Ultra, z nichž každý generuje 2,5 kW elektřiny a 5 kW tepla. Celkový výkon činí 3 MW (1 MW elektřiny a 2 MW tepla) na jedno pole PV Ultra. PV Ultra je modulární systém – lze jej zvětšit či zmenšit po jednotkách MW, aby vyhovoval různým projektům a zákazníkům.

 

Thermal Hydro je levný, velkokapacitní a dlouhodobý systém skladování energie vyvinutý společností RayGen. S využitím jedinečné schopnosti kogenerace elektřiny a tepla prostřednictvím PV Ultra, Thermal Hydro efektivně ukládá tepelnou energii ve dvou izolovaných vodních nádržích s teplotním rozdílem 90 °C.

 

RayGen přizpůsobil technologii tepelného skladování široce používanou v severoevropských systémech dálkového vytápění pro tuto jedinečnou aplikaci skladování elektřiny. V případě potřeby je pevná energie vysílána pomocí tepelně poháněné turbíny na bázi technologie Organického Rankinová Cyklu (ORC), což je osvědčená technologie výroby využívaná v geotermálních systémech.

 

Česko-australská spolupráce

 

Minulý týden společnost s českými kořeny Photon Energy oznámila, že vstoupila do strategického partnerství s australskou technologickou společností za účelem developmentu globálních projektů v oblasti obnovitelných zdrojů energie vhodných pro uvedení unikátní solární a akumulační technologie RayGen na trh.

 

Photon Energy bude v rámci partnerství působit jako developer projektů, dodavatel EPC (inženýrských) služeb a dále jako kapitálový investor do projektů, které budou dodávány společností RayGen. Partnerství také zahrnuje vývoj hybridního solárního (100 MWp) a bateriového (1000 MWh) systému. V rámci tohoto strategického partnerství provedla společnost Photon Energy také minoritní kapitálovou investici do společnosti RayGen.

 

„Investice do společnosti RayGen je náš první krok do počátečního segmentu dodavatelského řetězce solárního průmyslu a přichází v rozhodující době. Eliminace nepravidelnosti výroby elektřiny ze sluneční energie a zajištění její 24hodinové dostupnosti za konkurenceschopné ceny oproti síti je svatým grálem a RayGen jej našel. Naše partnerství s RayGen nám umožní využít obrovské množství příležitostí jak v rámci sítě (on-grid), tak i na vzdálených místech včetně ostrovů,“ řekl generální ředitel Photon Energy, Georg Hotar.

 

„Touto investicí a partnerstvím s RayGen řešíme problém nepravidelnosti výroby elektřiny ze sluneční energie. Technologie PV Ultra společnosti RayGen je dosud nejúčinnějším způsobem přeměny sluneční energie na elektřinu. Kombinace vysoce účinné koncentrované fotovoltaické výroby energie s tepelnou absorpcí a akumulací zajišťuje nejvyšší energetickou hustotu ze všech dostupných solárních technologií,“ dodal Michael Gartner, provozní ředitel společnosti Photon Energy Australia.

 

První velký projekt

 

RayGen navrhuje pro svůj stěžejní solární projekt s úložištěm energie vybudovat plně expedovatelný zdroj obnovitelné energie, který bude dodávat 4 MW solární energie a akumulaci 3 MW / 50 MWh (17 hodin) v lokalitě u města Carwarp na severozápadě australského státu Victoria.

 

RayGen nedávno uzavřel dohodu o financování ve výši 3 milionů australských dolarů od Australské agentury pro obnovitelné zdroje energie ARENA na provedení technické a obchodní studie proveditelnosti tohoto projektu, který má do australské sítě dodávat obnovitelnou energii vygenerovanou během dne i noci. Projekt bude také dodávat synchronní energii tam, kde to je v oblasti West Murray nezbytně nutné.

 

„RayGen je nadšen spoluprací s Photon Energy na urychlení zavádění naší technologie. RayGen s potěšením našel strategického partnera ve společnosti Photon Energy, který sdílí naše poslání urychlit přechod k čisté energii. Přechod na 100% obnovitelnou energii bude vyžadovat řešení úložiště, která mohou bez neúměrných nákladů ukládat energii po dobu hodin, dní nebo týdnů a být nasazena ve velkém měřítku po celém světě“, řekl Richard Payne, generální ředitel společnosti RayGen.

 

„Vzhledem k vysoké úrovni týmu Photon Energy a jejich rozsáhlým zkušenostem s výstavbou a provozováním solárních projektů po celém světě může být technologie RayGen brzy funkční v celé řadě zemí a sektorů, díky čemuž se přechod na obnovitelnou základní energii bude moci stát skutečností,“ dodal Payne.