RADY EXPERTŮ:  Jak si správně vybrat solární konektor?

Solární konektor je správný a drží – jste si jistí? Od krimpování po připojení, solární konektory jsou součástí každodenního života instalačního technika FV. Ačkoli manipulace vypadá jednoduše, chyba se skrývá v detailech. Pojďte s námi hledat stopy.

Zdroj: Memodo

Zdroj: Memodo

 

Byl jednou jeden…

..nápad vyvinout speciální zástrčky a zásuvky pro rychlejší a snadnější montáž solárních panelů. Když byl FV průmysl ještě v plenkách, byly kabely připojeny přímo k terminálům panelu. Nové konektory přinesly požadovaný efekt, ale bohužel také nové slabiny díky dodatečným konektorům (plug and press.)


Solární konektory dnes

Od prvního nápadu došlo již k mnoha vylepšením. Bezpečnostní standardy dnešních konektorů jsou velmi vysoké, jsou odolnější a instalace je rychlá.

Významným hráčem v tomto odvětví je výrobce Stäubli Multi Contact, jehož solární konektor MC4 je standardem již řadu let. Na trhu je nyní k dispozici mnoho kopií tohoto produktu. Často vypadají velmi podobně a jsou označeny jako „kompatibilní s MC4“. Přináší však určitá rizika.

Různí výrobci znamenají různou výrobu, různé tolerance a materiály. Předpoklad převzetí odpovědnosti při kombinaci s jiným modelem je tedy často zcela vyloučen.


Problémy jablek a hrušek

Pokud jsou výrobní tolerance příliš daleko od sebe, mají kontakty konektorů nedostatečné připojení a zvyšují tak kontaktní odpor při použití panelů větších výkonů. To může vést ke ztrátě výkonu, vytvoření nebezpečného DC oblouku a poškození ohněm.

Může být negativně ovlivněna i powerline komunikace přes DC kabely, kterou používá např. SolarEdge u svých optimizérů. Tyto „kritická propojení“ se velmi často objevuje na seznamu defektů při odborném posouzení FV systémů.


Vyjmout, stisknout, kliknout

Také samotná instalace může způsobit problémy. Dvojité opláštění solárního kabelu není vždy snadné odizolovat s použitím standardního elektrikářského vybavení. Lisovaný spoj vyžaduje správný nástroj se správnou krimpovací vložkou.

Kabelová průchodka by měla těsnit a umožňovat dostatečné vedení napětí. V každém případě vždy pomůže správné nářadí. Doporučujeme kvalitní kleště na izolaci, správné krimpovací kleště pro MC4 konektory a malý speciální klíč pro šroubové spojení.


Náš závěr

S tradičním heslem řemeslníků: „Není nic horšího než špatné nástroje“ plně souhlasíme, i když jde o pouhou montáž solárních kabelů. Solární konektory mohou být problémem pro každou část instalace od střechy po suterén.

Někteří výrobci panelů, například LONGi, dávají písemné povolení k nahrazení originálního konektoru jejich MC4 podobou na začátku a na konci stringu, samozřejmě bez ztráty záruky. Trina nabízí k prodeji svoji vlastní verzi konektoru.

V našem internetovém obchodě naleznete pro lepší orientaci doporučené příslušenství přímo u daného produktu. Výrobci střídačů rádi přibalují příslušné konektory přímo ke svým zařízením. Ne každému to však vyhovuje. Je důležité najít řešení se kterým se vám bude nejlépe pracovat.