Projekt gigatovárny na baterie v Česku se rodí na Karvinsku

Česká vláda na svém zasedání včera schválila projekt výstavby nové továrny na výrobu baterií v Moravskoslezském kraji. Díky nové investici za 200 miliard korun zde může vzniknout až 7000 nových pracovních míst. Koordinaci projektu dostalo na starost Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s agenturou CzechInvest.

Zdroj: Wikipedia

Investor utajen

Nová gigatovárna na výrobu baterie se nachází na Karvinsku mezi dolnolutyňskou částí Nerad, Věřňovicemi a Bohumínem-Novou Vsí. Podle serveru iRozhlas vlastní stát ve zmiňované lokalitě okolo 60 procent pozemků. Zbytek patří soukromému majiteli.

Podle premiéra Fialy jsou jednání s investorem v pokročilé fázi. Jedná se o velkou zahraniční společnost, jejíž jméno zatím nelze zveřejnit. V minulosti se ale opakovaně v médiích spekulovalo o jihokorejské společnosti LG Energy, která patří k deseti největším výrobcům bateriových článků na světě.

Podle Jana Rafaje, prezidenta Svazu průmyslu a dopravy, mezi zájemci není Volkswagen, který nedávno vycouval ze záměru vybudovat podobnou obří továrnu v Líních u Plzně. „Jsou tam dvě území, dva zájemci v různých fázích jednání. Vyloučil bych z tohoto evropskou značku,“ řekl to Rafaj pro Českou televizi.

Výstavba závodu na výrobu baterií by umožnila lokalizovat celý výrobní řetězec baterií pro elektromobily do České republiky, od těžby lithia přes výrobu bateriových vozidel až po recyklaci, což by mělo znamenat klíčovou konkurenční výhodu v regionu střední a východní Evropy. V minulosti řada zahraničních investorů preferovala pro své továrny sousední země jako je Německo, Polsko či Maďarsko.

Zásadní přínos

„Investovat do strategických projektů je naprosto zásadní pro rozvoj České republiky. Budovat potřebujeme nejen dopravní infrastrukturu či projekty, které přispějí k energetické bezpečnosti, ale i strategické podnikatelské parky, které budou centrem zaměstnanosti, přispějí k rozvoji technologií, konkurenceschopnosti, i ekonomické transformaci. Česká republika je průmyslovou zemí a je třeba našeho potenciálu v Evropě využívat naplno. Vláda proto dnes schválila zahájení přípravy a rozdala úkoly patřičným resortům směřující k realizaci tohoto strategického projektu. Jde o další krok, díky kterému dosáhneme restartu Česka,“ uvedl předseda vlády Petr Fiala.

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela zdůrazňuje, že včerejsí rozhodnutí vlády začít s přípravou plochy u Dolní Lutyně v Moravskoslezském kraji je velmi významné i z toho důvodu, že Česká republika trpí zásadním nedostatkem ploch vhodných pro strategické investice.

„Hrozí nám kvůli tomu, že promeškáme velkou příležitost, kterou nám nabízí ekonomická transformace. V rámci ní nejvýznamnější světoví investoři hledají místo pro výrobu svých klíčových technologií. Jde o investice do moderních technologií s velmi vysokou přidanou hodnotou a kvalitními pracovní místy,“ popsal ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Další jednání na úrovni kraje

Dnes se chystá projekt obří gigafactory na baterie projednat Moravskoslezský. Vyplývá to z dokumentů pro čtvrteční jednání zastupitelstva. Kraj chystá změnu územního plánu, v němž je zahrnut vznik strategické průmyslové zóny v Dolní Lutyni (SPP Dolní Lutyně).

Podle Českého rozhlasu potvrzují možný vznik továrny na baterie í i starostové okolních obcí. Ti se setkali v Bohumíně se zástupci státní agentury pro podporu podnikání CzechInvest poté, co ztroskotala jednání s firmou Volkswagen (VW), která zvažovala výstavbu gigafactory v Líních na Plzeňsku.

Nová průmyslová zóny v Dolní Lutyni je však provázeny problémy. Zóna stojí v těsné blízkosti významné přírodní lokality Heřmanský stav, zdejší ptačí oblast byla jedním z důvodů, proč zde na začátku tisíciletí nezamířila korejská automobilka Hyundai.

I když starostové vnímají pozitiva investice, jsou stále k chystanému projektu skeptičtí. „Každý takový zájem víceméně vesnici rozdělí. Jsou lidé, kteří jsou pro a kteří jsou proti. Žádné nadšení nesdílím,“ konstatuje starosta Buzek s odkazem na řadu dalších problémů, které s sebou investice ponese.