Proč obchodní centrum v Brně vsadilo na solární energii a špičkové komponenty?

Minulý týden vznikla v Brně nová fotovoltaická elektrárna o výkonu 382 kWp. Tuto  instalaci realizovala společnost SOLSOL s.r.o. na střeše nově rekonstruovaného obchodního centra FUTURUM Brno. Na instalaci byly použité špičkové fotovoltaické  komponenty, a to fotovoltaické panely od společnosti AEG Solar Solutions, konstrukce od společnosti Premium Mounting Technologies a střídače od společnosti  SolarEdge.

Zdroj: SOLSOL

Zdroj: SOLSOL

Výrazné snížení účtu za elektřinu

Před provedením rekonstrukce  se spotřeba elektřiny obchodního centra FUTURUM Brno pohybovala kolem 1280 MWh ročně. Po instalaci nové fotovoltaické elektrárny o výkonu 382kWp dojde až k 30% snížení spotřeby elektřiny. 

V době od března do října nová fotovoltaická elektrárna pokryje ve špičkách 200-600 kW hodinové spotřeby, což znamená až 100% pokrytí spotřeby v této době.  Přebytky vyrobené solární energie dle auditu dosáhnout cca 5%. Projekt této elektrárny vznikl díky dotačnímu programu OP PIK.

Zájem o výstavbu nové fotovoltaiky na střeše obchodního centra FUTURUM Brno projevil sám majitel objektu.

„Návštěvníci centra si tak budou moci vychutnat kromě designových interiérů a hromady skvělých příležitostí k utrácení také pocit, že elektřina pohánějící celé centrum pochází primárně ze slunce,“ říká Radek Orság, jednatel společnosti SOLSOL s..r.o, která instalaci nedávno dokončila.

„Děkujeme partnerům ze společnosti AEG Solar Solutions, Premium Mounting Technologies a SolarEdge za dodávku špičkových technologii a za umožnění nadstandardní 20-ti leté záruky, která majiteli elektrárny umožní bezstarostnou produkci čisté energie bez nutnosti dodatečných servisních nákladů,“ uzavírá Orság.

Solární stejk

Krásným příkladem solární elektrárny (tentokrát zcela bez dotací) je projekt na brněnské restauraci K1, kterou letos na jaře také realizovala společnost SOLSOL.

„Díky instalaci solárních panelů síť brněnských restaurace K1 přecházi na samovýrobu elektřiny z fotovoltaických elektráren. Nové zdroje energie pokryjí velkou část denní spotřeby bez nutnosti dotace s návratností kolem 6-7 let,“ řekl Radek Orság, jednatel společnosti SOLSOL.

Díky použití kvalitních technologií s garancí ve výši 20 let na technologie, lze očekávat životnost zařízení vysoce nad 30 let.

„Na nové provozovně restaurace K1 v Brně-Židenicích jsme díky technologii SolarEdge a AEG umístili na střechu panely s orientaci jih (cca 50% instalace) a druhou polovinu panelů jsme s orientací východ/západ pro maximální optimalizaci vyrobené energie v průběhu celého dne. Tímto způsobem má restaurace zajištěno maximalizaci výroby solární energie v době provozních špiček,“ dodal Orság.

Až pojedete někdy do Brna, a když se zastavíte v restauracích K1, pak si vychutnáte Váš oblíbený stejk, na jehož výrobě se podílí i solární energie…