Premiéra: První zemědělský robot napájený energií ze Slunce

Na výstavě Země živitelka v Český Budějovicích měl minulý týden premiéru český robot pod názvem Roboton, který farmářům usnadní práci na poli. Roboton je navržený pro plnohodnotnou bio produkci a na svůj provoz čerpá obnovitelnou solární energii ze Slunce.

Zdroj: LinkedIn


Autonomní zemědělský robot

Rototron, nebo-li autonomní zemědělský robot, plánuje ideální postup na poli i na zahradě. Robotron seje, zalévá, okopává, vytrhává, pleje a sklízí. Díky svým technickým přednostem se umí zaměřit na každou rostlinu zvlášť.

Robotron snímkuje, sbírá data a ukládá informace do cloudu. Zařízení je plně ovladatelné přes mobilní aplikaci a rozumí terénu, překážkám i netradičním situacím.

V základní verzi Robotron obhospodaří plochu až do 1 ha, s použitím nástrojů na závěsné liště se výkon zvýší až na několik hektarů. Jeho předností je velká variabilita přípojného nářadí, např.: pluh, rotavátor, kultivátor, smyk, válec, kypřič, plečka, brány, secí stroje, rozmetadla hnojiv, sklízecí stroje, zemní vrtání.

Energetická soběstačnost

Robotron na svůj provoz čerpá obnovitelnou solární energii, možno nabíjet i z externích zdrojů nebo ze sítě. Denně na provoz spotřebuje 10 až 60 kWh a oproti běžnému provozu na poli ušetří ročně až 400l nafty. Plně se nabije za 6 hodin.

Díky akumulátorů o kapacitě 20 kWh je Robotron vysoce energeticky soběstačný. V sobě má tři integrované nádrže na vodu s celkovým objemem 1200 litrů. Jeho plnou ovladatelnost na dálku zajišťuje mobilní aplikace.

Robotron měl svoji českou premiéru letos na výstavě Země živitelka v Českých Budějovicích, kde sklidil velký zájem zemědělců i veřejnosti. Na vývoji Robotronu pracuje společnost TERMS.