Premiér Fiala: Masivně podpoříme výstavbu fotovoltaických elektráren v Česku

„Naším hlavním cílem musí být energeticky suverénní Česká republika, která bude schopna vyrobit maximum energie sama a za přijatelné ceny. Proto podpoříme úspory, fotovoltaiku a tepelná čerpadla,“ řekl včera v mimořádném projevu premiér Petr Fiala.

Zdroj: Vláda ČR

Nová strategie

Podle Fialy má Česko dosáhnou do pěti let dosáhnout energetické suverenity. Znamená to zbavit se závislosti na ruském plynu a ropě a nahradit je odjinud. Během přechodu k energetické suverenitě bude Česko podle Fialy čelit vysokým cenám a nejistotě dodávek z východu.

„Součástí naší strategie je, aby stát získal v blízké budoucnosti pod kontrolu celou síť tuzemských klíčových elektráren, tedy vlastní výrobu elektřiny,“ uvedl ministerský předseda.

„Česko by mělo být podle Fialy v budoucnu schopné vyrobit si sama maximum energie a vyrobit ji za přijatelné ceny“, řekl Fiala. V případě dovozu plynu a ropy by měla mít možnost se sama suverénně rozhodnout, od koho a za kolik suroviny nakoupí.

Masívní investice do solárů

Fiala dále prohlásil, že Česko bude v energetice hlavně rozvíjet jaderné elektrárny, ale masivně podpoří i výstavbu fotovoltaických elektráren a využívání tepelných čerpadel.

„Musíme podporovat výstavbu bezemisních zdrojů energie. Naším pilířem bude jádro, ale masivně podpoříme i výstavbu fotovoltaických elektráren a budeme podporovat i využívání tepelných čerpadel,“ zdůraznil premiér.

Podle Fialy je nutné zásadně zvýšit objem produkce domácího bioplynu. „A podpoříme investice do energetických inovací a také do úspor,“ dodal Fiala.

„Bude nás to stát spoustu úsilí a hodně peněz. A podpoříme investice do energetických inovací a také do úspor. Je to cesta, která se českým domácnostem i českým firmám nakonec bohatě vyplatí. Je to investice do naší energetické suverenity,“ uzavřel Fiala.