Premiér Fiala: Jaderná energie musí být podporována jako obnovitelný zdroj

Designovaný premiér a šéf ODS Petr Fiala v rozhovoru pro deník Právo uvedl, že považuje zdražování energií za velký problém. Řešením má být větší podpora pro  jadernou energii, která se má stát dominantní součástí našeho energetického mixu a má být podporována jako obnovitelný zdroj.

Zdroj: Vláda ČR

Hrozba energetické chudoby

Růste cen energií pokračuje. Cena  elektřiny bohužel roste raketovým tempem, na burze se obchoduje za více než 280 eur/MWh, začátkem roku to bylo 50 eur/MWh. 

„Toto je velký problém, zdražování energií má obrovský dopad na lidi. Jsou případy, a není jich málo, kdy někomu, kdo platil dva tisíce, přijde faktura na patnáct tisíc. Pro mnoho lidí je to neřešitelné, řada z nich upadla do energetické chudoby,“ řekl v rozhovoru pro deník Právo Petr Fiala, kterého nedávno prezident Zeman jmenoval do funkce nového premiéra ČR.

Jako řešení pro zmírnění dopadu prudkého růst cen energie proto Fialův kabinet navrhuje krátkodobou adresnou pomoc přes příspěvek na bydlení nebo jiný typ sociálních dávek.

„Stát by se měl domluvit s dodavateli poslední instance na tom, že jim poskytne půjčku, aby měli možnost snížit zálohy pro odběratele. Stát tak získá čas na to, aby mohl nastavit sociální pomoc, aby opravdu fungovala, aby si s tím lidé dokázali poradit,“ uvedl Fiala.

Podle Fialy to, co navrhuje Babišova vláda (osvobození plateb elektřiny od DPH), je řešení, které je neúčinné a odkládá problém o půl roku.

Prosazení jádra jako čistého zdroje energie

Kromě krátkodobého řešení, pak musí přijít řešení střednědobá a dlouhodobá pro řešení energetické krize.

„A mezi ně patří prosazení jádra jako čistého zdroje energie. Bez jádra nejsme schopni jako ČR mít do budoucna energetický mix, který by pokryl naši potřebu energie,“ zdůraznil Fiala.

V této souvislosti hodlá nový premiér dosáhnout v jednáních z Bruselem toho, aby jaderná energie byla součástí našeho energetického mixu a podporována jako obnovitelný zdroj.

„Jednáním s Evropskou unií a vytvářením koalic se státy, které jadernou energetiku podporují. Že to nebude jednoduché, to víme. Další věc je, že musíme dostavět Dukovany, abychom měli dostatek jaderné energie,“ řekl Fiala.

Na druhou stranu Fiala konstatuje, že jeho vláda nemá žádné zázračné opatření, která umožní, aby ceny energií zamířily zase dolů.

„Toto nemůžu lidem slíbit, to by bylo nepoctivé. Ale jsme schopni pomoci těm, kdo se dostali do energetické chudoby, a ve střednědobém horizontu dělat takovou politiku, aby ceny energií nerostly do těchto výšek,“ uzavřel Fiala.