Premiér a prezident kritizovali ve svých projevech nadměrnou podporu OZE

Prezident Miloš Zeman ve svém vánočním poselství uvedl, že se považuje za kacíře debaty o změnách klimatu, ze které se podle jeho názoru stává nové náboženství. V tradičním projevu Zeman řekl, že si není jist, zda rozhodujícím faktorem oteplení planety je činnost člověka. Varoval před tím, aby se pod vlivem opatření na ochranu klimatu nestal z Evropské unie ekologický skanzen s nižší životní úrovní obyvatel.

Zdroj: Yingli

Zdroj: Yingli

Kritika klimatických změn?

Zeman dodal, že by si také nepřál, aby se v unii prosadilo tzv. zelené bankovnictví. „To znamená, že úvěry nebudou poskytovány podle bonity investičních projektů, ale podle zelené ideologie,“ uvedl. V otázkách klimatické změny je podle Zemana nutné, aby lidé nezůstávali „v bublinách svých názorů“. „Ale abychom dokázali přemýšlet i o argumentech opačných,“ uvedl.

Prezident dodal, že již miliony let se na planetě střídají teplá a chladná období. „Uvádí se, že před několika miliony let dokonce byla průměrná teplota na zeměkouli o tři stupně vyšší, než je dnes. Nejsem si jist, zda rozhodujícím faktorem globálního oteplení je lidská činnost, a nikoliv přírodní zákony, pohyb zemské osy a další kosmické vlivy,“ konstatoval.

OZE jako viník státního deficitu?

Ve vánočním poselství se Zeman vrátil i ke své kritice tzv. solárních baronů a podpory obnovitelných zdrojů energie. „Jestliže jsme vystaveni tlaku na to, abychom podíl obnovitelných zdrojů zvýšili, musíme si uvědomit, že jsou to zdroje nestabilní. Protože slunce někdy svítí, někdy nesvítí, vítr někdy fouká, někdy nefouká,“ řekl Zeman.

Podobný názor na nadměrnou podporu OZE jako prezident Zeman má i premiér České republiky Andrej Babiš. Alespoň takto se na adresu OZE vyjádřil Babiš v neděli, když se na zámku v Lánech sešel na tradičním novoročním obědě prezidentem Zemanem.

Ve svém nedělním projevu Babiš obhajoval mimo jiné schodek loňského státního rozpočtu. Podle něj za to může tzv. „solární tunel.

„Podle mého názoru dopadl státní rozpočet loni velice dobře. V médiích se totiž zapomíná na ta dědictví, která jsme sdědili. Každý rok my všichni – občané, firmy i stát – platíme 47 miliard korun za obnovitelné zdroje a z toho 30 miliard za soláry. To je jeden z největších tunelů v historii samostatné republiky. Pokud bychom měli těch 30 miliard ročně, byli bychom v přebytku,“ řekl premiér novinářům po schůzce s prezidentem.