Polsko: Solární elektrárny jsou nástrojem proti riziku blackoutu během letních veder

Rozvoj fotovoltaiky v Polsku dynamicky pokračuje. Do konce léta letošního roku může dosáhnout polská fotovoltaika instalované kapacity okolo 2 GW a případně tak eliminovat problémy fosilních elektráren v době letních veder, kdy bude nedostatek vody potřebné pro chlazení uhelných elektráren.

Zdroj: Wikipedia

Zdroj: Wikipedia

Riziko letního blackoutu

Podle provozovatele polské přenosové sítě (PSE) by solární elektrárny mohly pomoci uspokojit poptávku po elektřině v době, kdy by tepelné elektrárny mohly čelit obtížím s chlazením kvůli teplu a suchu. Podle sdělení Polské fotovoltaické asociace (PSF) již k letnímu „blackoutu“ v podobě omezení výkonu dodávek uhelných elektráren v Polsku již došlo v létě roku 2015 v důsledku enormní vlny sucha o horku.

 

Polská energetika je v současnosti při výrobě elektrické energie závislá především na uhelných elektrárnách, které pokrývají přibližně 80 % místní výroby. V případě extrémně vysokých teplot či sucha může být však výkon uhelných elektráren s ohledem na možnosti jejich chlazení omezen.

 

Navíc, extrémní horka v létě vedou ke zvýšení spotřeby elektřiny kvůli zvýšenému zapojení klimatizací v rodinných domech a firemních objektech.

 

Pozitivní vliv solárních elektráren

 

Podle PSE by polské energetické sítě během letošního léta mohly přinést solární elektrárny značnou úlevu. Jejich instalovaný výkon se za poslední rok téměř ztrojnásobil. K začátku dubna tak dosahoval téměř 1,7 GW, v průběhu léta by se přitom mohl přiblížit až ke 2 GW.

 

„Letošní léto bude mimořádné – bude to první rok, kdy se instalovaný výkon ve fotovoltaických elektrárnách přiblíží 2 GW. Fotovoltaické elektrárny jsou pro energetickou síť velmi nápomocné, jelikož elektřinu vyrábí, když je nejvíce potřeba, což je přes den, kdy je nejtepleji a klimatizace běží na plný výkon,“ společnost PSE.

 

Na situaci upozorňuje i Polská fotovoltaická asociace PSF, která zdůrazňuje, že v posledních 5 letech kvůli opakující se vlně letních veder stoupá spotřeba energie ve špičkách až o 3,5 GW oproti dlouhodobému průměru. Podle PSF je v této souvislosti škoda, že polská vláda váhá s vyhlášením dalších aukcí na podporu fotovoltaiky v letech 2020-2021.

 

PSF také kritizuje zpomalování připojování nových zdrojů v solárním sektoru v souvislosti se změnou podmínek pro připojování od lokálních distribučních sítí. „V této souvislosti vyzýváme vládu, aby co nejdříve definovala podíl solárních elektráren na domácím energetickém mixu. Poté by měly následovat praktické kroky ve formě rychlého připojování solárních elektráren do sítě a stanovení potřebných objemů aukcí pro nové solární elektrárny,“ informuje ve svém prohlášení PSF.