Nový typ fotovoltaického panelu bude vyrábět vodu

Americká společnost Source Global uvedla na trh nový typ fotovoltaického panelu, který je schopen vyrábět místo elektřiny pitnou vodu. Společnost vyvinula patentovanou technologii, která umožňuje použití panelů v horkém podnebí.

Zdroj: Source Global

Unikátní produkt

Takzvaný „Hydropanel“, který vyvinula společnost Source Global,  je schopný vyrábět pitnou vodu díky sluneční energii. Produkt je již k dispozici ve dvou variantách: pro obytné a komerční účely. Podle výrobce se jedná o první obnovitelný systém na výrobu pitné vody na světě.

Princip fungování „Hydropanelu“ je jednoduchý. Sluneční záření dopadající na povrch panelu se mění na elektrickou energii, která pohání ventilátory. Ventilátory získávají vodní páru z okolního vzduchu, zatímco teplo, které doprovází provoz jednotky, mění získanou vodní páru na kapalinu.

Získaná voda se poté podrobí procesu čištění a mineralizace, aby se zachovala její chuť a zdraví prospěšné vlastnosti. Hotová voda pak cirkuluje a nakonec se může dostat do vodovodní baterie v kuchyni nebo koupelně.

Hydropanel vznikl s využitím řady patentovaných vynálezů. Jedná s know-how americké společnosti Source Global, jenž kvůli patentové ochraně nezveřejňuje přesné postupy.

Společnost deklaruje, že zařízení je schopno vyrábět pitnou vodu při vlhkosti pouhých 10 %, což umožňuje jeho využití v oblastech světa, kde společnost trpí nedostatkem vody. Společnost otevřela svůj první komerční projekt v suché poušti v Ománu.

Dvě varianty produktu

V současnosti společnost Source Global dodává „Hydropanel“ ve dvou variantách: Komerční Hydropanel a R3 Rezidenční Hydropanel. Oba modely mohou pracovat při nízké vlhkosti (10 %) a mají předpokládanou životnost  v délce 15 let.

Verze „Hydropanelu“ určená pro domácnosti by měla být v závislosti na povětrnostních podmínkách schopna vyrobit šest půllitrových lahví pitné vody denně, což odpovídá přibližně 180 lahvím (90 litrů) vody za měsíc.

Jako volitelnou výbavu si mohou uživatelé k rezidenčnímu hydropanelu R3 objednat nádrž na vodu o objemu 75 nebo 150 litrů. Menší nádrž je navržena tak, aby ji bylo možné namontovat pod umyvadlo pro skladování vody.

Rozměry zařízení pro domácnosti jsou 1830 x 1219 mm a jeho hmotnost činí 136 kg. Cena produktu R3 Residential Hydropanel na webových stránkách výrobce činí 2950 USD (cca 64 000 Kč).