Nový trend: Hybridní elektrárny nahrazují naftové generátory v mikrosítích

Mezinárodní společnost s českými kořeny Photon Energy oznámila, že v Austrálii dokončila hybridní systém obnovitelné energie svému klientovi Lord Howe Island Board, který je správcem ostrova lorda Howa, v Novém Jižní Walesu. Společnost se podílela na návrhu a stavbě projektu.

O perspektivách rozvoje akumulace energie a mikrosítí můžete s experty diskutovat na konferenci Smart Energy Forum ve čtvrtek 11. listopadu v Praze. 

Zdroj: Photon Energy

Chytrá mikrosíť s baterií od Tesly

„Zpráva o tomto projektu je fantastická nejen pro komunitu ostrova lorda Howa, ale i pro jeho návštěvníky. Díky němu snižujeme dopady dodávky energie na životní prostředí a zároveň zlepšujeme energetickou bezpečnost. To, že jsme dosáhli takového cíle, aniž bychom ohrozili hodnoty Světového dědictví (UNESCO) ostrova, je výsledkem, který si zaslouží oslavu,“ řekl Mick Pettitt, úřadující generální ředitel Lord Howe Island Board.

„Jsme velmi potěšeni úspěchem tohoto projektu. Zkušenosti, které jsme získali při jeho realizaci ukazují, že solární energie a její uskladnění nejenže snižují emise a další environmentální rizika, ale zároveň pomáhají zajistit energetickou bezpečnost,“ dodává Michael Gartner, technický ředitel skupiny Photon Energy Group a generální ředitel Photon Energy Austrálie.

Ostrov lorda Howa, zapsaný na seznamu Světového dědictví UNESCO, se nachází v Tasmánském moři 700 km severovýchodně od Sydney. Pozemní fotovoltaický systém s bateriovým úložištěm energie Powerpack byl speciálně navržen pro malé a odlehlé lokality, jako je tento ostrov. Je integrován do místní mikrosítě s dieselovými generátory, které dosud představovaly hlavní zdroj energie pro obyvatele ostrova.

Náhrada naftových generátorů

Systém dodává čistou elektřinu ostrovní komunitě již více než šest měsíců. Během srpna se často jednalo až o pět po sobě jdoucích dnů a nocí bez potřeby využití naftových generátorů. Což je dalším důkazem spolehlivosti solárních fotovoltaických a bateriových technologií, a to i v méně slunečných zimních (pro Austrálii) měsících.

Systém se skládá z 3 240 fotovoltaických modulů s celkovou kapacitou 1,328 MW, bateriového uložiště Tesla s kapacitou 3,712 MWh a integrovaného řídicího systému SCADA. Výstavba byla zahájena v únoru 2020 a dokončena po 14 měsících.

Z celkových nákladů na projekt ve výši 11,1 milionu AUD poskytla federální vláda prostřednictvím organizace ARENA částku 4,5 milionu AUD. Administrativa ostrova Lord Howe Island Board získala vládní půjčku od státu Nový Jižní Wales (NSW) ve výši 5,9 milionů AUD a zbývající náklady pokryla z vlastních zdrojů.

 

O perspektivách rozvoje akumulace energie a mikrosítí můžete s experty diskutovat na konferenci Smart Energy Forum ve čtvrtek 11. listopadu v Praze.