Novinka: Na trh přichází solární panely o rekordním výkonu 500 Wp

Čínský výrobce fotovoltaických produktů a baterií Risen Energy začal v březnu letošního roku komerčně vyrábět solární panely o rekordním výkonu 500 Wp. Tento produkt firma představila v prosinci roku 2019 jako první na světě.

Zdroj: Risen Energy

Zdroj: Risen Energy

 

Až o 30 % více energie

 

Prvním zákazníkem, který si objednal dodávku 20 MW panelů Risen Energy o výkonu 500 Wp, se stala společnost Tokai Engineering z Malajsie. Jedná se o první komerční dodávku tohoto typu monokrystalických křemíkových panelů na světě.

 

Podle sdělení výrobce jsou nové panely výjimečné hned v několika ohledech. Jejich unikátní vlastnosti umožňují investorům snížit až o 9,6 % náklady na tzv. „BOS“ (tj. investici do střídačů, konstrukcí, kabeláži, pojistek, atd.) a také snížit až o 6 % tzv. LCOE (tj. celkové náklady na výrobu solární energie po celou dobu investice).

 

Díky novým panelům mohou zákazníci vyrobit až o 30 %  více energie z pohledu výtěžnosti (tj. množství vyrobené energie/1 kWp) oproti konkurenčním produktům. Tyto panely jsou vyrobeny z nového typu waferu M12 (tj. křemíkových destiček) o velikosti 210 mm.

 

Nový standard?

 

Podle sdělení společnosti Risen Energy jsou panely o výkonu 500 Wp komerčně vyráběny v továrně v Yiwu v Číně. Jedná se o technologii panelů využívajících 50 půlených monokrystalických křemíkových článků. Současná kapacita výrobních linek je zde ve výši 5 GW ročně.

 

Risen Energy začal novou technologii jako první dodávat na trh v březnu 2020. Další společnosti však budou brzy společnost Risen Energy následovat. V únoru 2020 další čínský výrobce Trina Solar představil svou vlastní novu řadu panelů o výkonu až 500 Wp, kterou brzy uvede na trh.

 

Podle řady předních expertů se 500 Wp panely stanou brzy nových standardem ve fotovoltaickém průmyslu. Zejména to platí pro komerční a velkokapacitní pozemní fotovoltaické elektrárny.

 

Nová technologie umožňuje dosáhnout značné úspory při instalaci, jelikož pro stejný výkon elektrárny bude zapotřebí mnohem méně panelů. Dojde tak k značným úsporám v rámci BOS nebo instalačních nákladech. V současnosti totiž většina instalatérů používá panely o výkonu ve výši 370-390 Wp. 

 

Nové panely o výkonu 500 Wp tak dokáží nabídnout až o 31 % vyšší nominální výkon na instalovaný panel. Pro srovnání- v době solárního boomů v Česku v roce 2010 se jako standard používaly panely o výkonu 220-240 Wp.