Nová generace baterií od CATL slibuje delší dojezd a nižší cenu

Největší světový výrobce baterií pro elektromobily, čínská společnost CATL, vyvíjí pod značkou Qilin nové baterie s materiálovou technologií M3P. Předností této technologie je konstrukce baterie na bázi Cell-to-Pack, díky které budou mít bateriové články od CATL o 18-20 % více energie než baterie typu 4680, na které ve velkém přechází Tesla.

Zdroj: CATL

Vyšší energetická hustota a nižší cena

Společnost CATL nedávno oznámila přípravu baterií Qilin s novými materiály, které umožní zvýšit energetickou hustotu o 10 až 20 % ve srovnání se současnými bateriemi. Nová baterie Qilin dosáhne u elektromobilů zlepšení dojezdu, rychlejšího nabíjení, zvýšení bezpečnosti, delší životnosti, vyšší účinnosti a lepšího výkonu při nízkých teplotách.

Další předností nové bateriové technologie má být rychlost nabíjení. Pro nabití z 10 na 80 % kapacity má údajně stačit 10 minut. Tuto technologii balení bateriových článků CATL nazývá CTP 3.0, tedy jako třetí generaci cell-to-pack (počet článku v bateriovém balíčku).

Nová technologie baterie Qilin umožňuje také rychlé ochlazení článků v extrémních podmínkách a účinně zabraňuje abnormálnímu vedení tepla mezi články. Navíc tato technologie dosáhla tepelné stability a bezpečnosti pro všechny chemické systémy, takže je kompatibilní s materiály s vyšší energetickou hustotou.

V kombinaci s novou technologií Qilin výrobce slibuje dojezd kolem 700 kilometrů. Baterie s novými materiály (přesné složení zatím CATL tají) nemají obsahovat nikl ani kobalt, a proto se budou vyrábět za výrazně nižší ceny.

Už letos v červnu navíc CATL představil nové baterie Qilin, které přináší výše zmíněné efektivnější balení, stejně jako lepší chlazení. Reálně to znamená rychlejší prohřátí baterie na provozní teplotu a kratší časy nabíjení. Pro nabíjení z 10 na 80 % kapacity má údajně stačit 10 minut. Tuto technologii balení bateriových článků CATL nazývá CTP 3.0, tedy jako třetí generaci cell-to-pack (počet článku v bateriovém balíčku).

Na trhu již příští rok

Nové baterie Qilin začnou odebírat automobilky Zeekr a Aito (společný podnik společností Huawei a Seres), což společnost CATL nedávno oznámila. Modely Zeekr s novými bateriemi začnou k zákazníkům proudit v příštím roce.

Podle slov výrobce Zeekr se má jednat o světově první elektrické luxusní MPV s dodáním na začátku příštího roku. Co se týče dojezdu, bude se jednat o prvenství v této kategorii. O tom není pochyb. Někteří nazývají vůz spíše vysokým crossoverem, my jsme stále více zastánci zažitého označení MPV.
Společnost Zeekr vznikla teprve před rokem jako prémiová a luxusní elektrická značka pod mateřskou automobilkou Geely. Prozatím se mají vozy Zeekru nabízet pouze v domácí Číně. Zahraniční expanze se zatím neplánuje.