Northvolt a Stora Enso připravují baterii s využitím dřeva

Švédská firma Northvolt chce vyrábět i akumulátory s materiály s organickým původem. Oznámila totiž spolupráci s firmou Stora Enso, která by měla dodávat uhlíkové materiály Lignode na bázi ligninu (stavební složka dřeva), které budou pocházet ze severských lesů.

 

Zdroj: Northvolt

Netradiční přístup

Švédský výrobce baterií Northvolt zkoumá v současnosti možnost vývoje baterií, které využívají uhlík obsažený ve dřevě z místních lesů. Klíčovým komponentem pro výrobu baterií má být přírodní polymer lignin, který je ve stromech zastoupen 20 až 30 % a představuje největší obnovitelný zdroj uhlíku.

Společnost tak chce dosáhnout snížení nákladů a současně zlepšit dopad vlastní činnosti na životní prostředí. Společně s finskou dřevozpracující společností Stora Enso se Northvolt snaží tuto technologii výroby baterií rozšířit dále do Evropy.

„Společný vývoj baterie se společností Northvolt představuje krok na naší cestě k obsluze rychle rostoucího trhu s bateriemi pomocí obnovitelných anodových materiálů vyrobených ze stromů. Náš tvrdý uhlík na bázi ligninu, Lignode® by Stora Enso, zajistí strategické evropské dodávky anodových surovin, které budou sloužit potřebám udržitelných baterií pro aplikace od mobility až po stacionární skladování energie,“ říká Johanna Hagelberg, výkonná viceprezidentka pro biomateriály ve společnosti Stora Enso.

Nadějný startup

Northvolt je nadějný švédský bateriový startup, který založili dva bývalí manažeři Tesly poté, co opustili první americkou Gigafactory v Nevadě. Původním cílem společnosti bylo vytvoření konceptu „gigafactory“ ve Skandinávii a výroba baterií pro elektromobily v objemu „gigawatthodin“.

Northvolt na rozdíl od jiných méně úspěšných startupu rychle dokázal zajistit finanční prostředky a začal spolupracovat  s elektrárenským gigantem Vattenfall, společností ABB nebo výrobci automobilů (Volkswagen, BMW a Volvo). Koncem roku 2021 zahájil Northvolt ve Švédsku výrobu tradičních Li-Ion bateriových článků ve své první gigafactory. Nyní firma připravuje realizaci druhé švédské továrny a také třetího výrobního závodu, s jehož výstavbou se počítá v Německu.

Kromě bateriových článků rozvíjí Northvolt i výrobu stacionárních úložišť pro akumulaci energie z obnovitelných zdrojů. Nová továrna vyrůstá na severu Polsku v Gdaňsku.

Dřevěná baterie

Kromě rozšíření své činnosti v Evropě pracuje Northvolt také na vývoji baterií s využitím jedinečných a udržitelných materiálů, jako je 100% recyklovaný nikl, mangan a kobalt. Nyní společnosti obrací svůj zájem do severských lesů.

Ve spolupráci se společností Stora Enso hodlá Northvolt připravovat vývoj a výrobu baterií, využívajících uhlík na bázi ligninu, produkovaný ze dřeva místních lesů. Cílem je úspěšně vyvinout první baterii, která bude obsahovat anodu, pocházející výhradně z evropských surovin. Výsledkem by byl článek, který by měl nižší cenu i uhlíkovou stopu.

Obě společnosti přinášejí do partnerství v oblasti baterií klíčové komponenty, kompetence a odborné znalosti. Společnost Stora Enso poskytne svůj anodový materiál Lignode na bázi ligninu, pocházející z udržitelně obhospodařovaných lesů, zatímco společnost Northvolt bude řídit návrh článků, vývoj výrobního procesu a rozšiřování technologie.

Již od roku 2015 Stora Enso provozuje průmyslovou výrobu ligninu ve Finsku. V současnosti má roční výrobní kapacitu 50 tisíc tun a je největším producentem ligninu na světě.