Nezávisle ověřeno: Perovskitové články „polského Edisona“ mají vynikající účinnost 25,50 %
Milník pro polský startup
Pro mladou polskou společnost Saule Technologies, která patří v současnosti mezi světové průkopníky nové fotovoltaické technologie, je dosažení 25,50 účinností článků z perovskitu velmi důležitý milník.
„Měření bylo provedeno pod osvětlením 1000 luxů studenou bílou LED lampou, která představuje reálné prostředí pro první komerční použití těchto zařízení,“ řekla Dr. Olga Malinkiewiczová, zakladatelka společnosti Saule Technologie, které se také říká „polský Edison“.
Fraunhofer ISE je nezávislá výzkumná instituce v Německu, která je přední autoritou v oboru. Na testování perovskitových článků se podílela skupina vědců pod vedením Dr. Uliho Würfela.
Malinkiewiczová pracuje na revoluční technologii fotovoltaických panelů založených na vrstvě perovskitu, minerálu s výbornými polovodivými vlastnostmi, již déle než 7 let . V roce 2014 založila startup Saule Technologies, který na vývoj nové technologie solárních panelů získal grant Evropské unie a později jej podpořil japonský miliardář Hideo Sawada.
Nové obchodní možnosti
Perovskitové články jsou relativně mladá technologie, která byla vyvinuta v roce 2009 s účinností čtyři procenta. Už za dva roky vědci jejich účinnost zvedli na šestnáct procent, což u křemíkových trvalo celá desetiletí.
V roce 2021 dosáhli vědci nového světového rekordu v účinnosti pervskitových článků ve výši téměř 23 % (pro srovnání tradiční křemíkové články existují déle než 60 let a jejich maximální účinnost dosahuje přes 25 %). Letošní rekord společnosti Saule Technologies ve výši 25,50 % stanoví nový rekord v této technologii.
Potvrzené výsledky nadějné technologie perovskitových článků otevírají nové obchodní příležitosti pro společnost Saule Technologies se sídlem v polské Vratislavi nedaleko českých hranic. Flexibilní fotovoltaická zařízení z perovskitu vyráběná společností Saule jsou velmi vhodná pro napájení elektronických zařízení v podmínkách nízké intenzity světla, což z nich činí dokonalé řešení pro různé aplikace internetu věcí (IoT).
Co je velmi důležité, tato progresivní technologie je snadno dostupná k nasazení na trhu a Saule Technologies, jako první společnost na světě, byla schopna převést proces výroby článků ze stadia výzkumu a vývoje do výroby v plném rozsahu.
„Naše první továrna již tiskne perovskitová zařízení vhodná pro odvětví internetu věcí (IoT). Po úspěšném zahájení komerční výroby hodláme rozšířit náš byznys. Nastal čas budovat nové továrny po celém světě, s mnohem vyšší výrobní kapacitou, neboť poptávka rychle roste. Trh internetu věcí (IoT) bude mít v roce 2025 hodnotu 1,1 bilionu USD a jsme na něj připraveni,“ řekla dr Olga Malinkiewiczová, spoluzakladatelka a CTO ve společnosti Saule Technologies.
Obrovský potenciál
Potenciál pro perovskitové fotovoltaické technologie sahá daleko za hranice trhu internetu věcí (IoT). První komerční využití napomůže tomu, aby tato technologie dosáhla plného potenciálu s širokou škálou využití.
Perovskitové články společnosti Saule Technologies jsou rovněž skvělými zdroji energie pro aplikace jako je BIPV (integrovaná fotovoltaiky do střešních krytin či plášťů budov), e-mobilita a mnoho dalších obchodních odvětví. Například společnost Skanska je průkopníkem metody pokrytí exteriérů kancelářských budov poloprůhlednými solárními články z perovskitu, které v komerčním měřítku poskytuje společnost Saule Technologies.
Dále firma plánuje novou technologii rozvíjet jako BAPV – články budou aplikovány na fasády stávajících budov pomocí produktu „“Light Breaker“, který má tři klíčové funkce: solární regulace, tepelná izolace, výroba zelené elektřiny.
Výrobu perovskitových panelů si můžete prohlédnout na níže uvedeném videu.