Německo: Rekordní výroba solární energie a záporné ceny elektřiny

V polovině dubna německé solární elektrárny zaznamenaly rekordní výrobu. Díky pandemii koronaviru se nad západní a střední Evropou pročistila obloha, což se projevilo minulý týden na výrobě energie ze solárních panelů, která dosáhla v Německu více než 33 GW. Informoval o tom německý think-tank Agora Energiewende.

Zdroj: Photon Energy

Zdroj: Photon Energy

 

Nový rekord

 

Minulý týden v Německo panovalo perfektní počasí pro fotovoltaické elektrárny. V pondělí a úterý v poledních špičkách německé solární elektrárny produkovaly více než 36 GW elektřiny a pokryly tak spotřebu téměř ze 49 procent.

 

Podobný výsledek se opakoval i v úterý a podle německé federální meteorologické stanice DWD by příznivé podmínky měly pokračovat i v následujícím týdnu. V této souvislosti se dá očekávat, že Německo ve výrobě solární energie překoná rekord z konce března letošního roku.

 

„V Německu se každoročně instaluje více a více solárních panelů, je tak běžné, že dosavadní rekordy jsou překročeny každé jaro,“ říká analytička BloombergNEF Jenny Chaseová. Dodává také, že k překonání dosavadního rekordu mohl pomoci i nižší počet letů a menší znečištění vzduchu v důsledku koronaviru.

 

Záporné ceny elektřiny

 

Podle dostupných statistik společnosti Agora Energiewende vytvořily minulé pondělí v Německu solární, větrné a další obnovitelné zdroje energie 78 procent vyrobené elektřiny.

 

Slunečné počasí a koronavirová pandemie pomáhá v Německu odsouvat fosilní paliva do pozadí. Omezené cestování i výroba totiž snížily poptávku po elektřině a slunečné a větrné počasí výrazně přispívá ke zvýšené produkci obnovitelných zdrojů, které mají před fosilními palivy v odběru přednost.

 

Toto se projevuje na cenách silové elektřiny, které na burze míří do záporných hodnot. V takové chvíli jsou v podstatě spotřebitelé placeni za odběr nadbytku energie. Obvykle to nastává během svátků či víkendů, kdy je mimořádně větrno nebo slunečno. Letos je podobných případů více. V prvních třech měsících roku 2020 bylo zaznamenáno 773 případů záporných cen, což je podle údajů Epex Spot exchange o 78 procent více než ve stejném období v roce 2019.

 

I proto teď fosilní paliva nejsou v Německu příliš v kurzu. „Uhlí začíná být na energetickém trhu tím poraženým,” dodává Carlos Perez Linkenheil, vedoucí analytik berlínské Energy Brainpool.