Německo je solární velmoc, ale potenciál střech využívá pouze z 11%

Na konci roku 2020 bylo v Německu v provozu na rodinných domech více než 1,3 miliónů fotovoltaických systémů. Podle analýzy výzkumné společnosti EUPD Research však pokrytí střech fotovoltaikou v Německu dosahuje pouze 11 %. To znamená, že téměř 90% střech nabízí obří potenciál pro další rozvoj fotovoltaiky v budoucnosti.

Zdroj: S-Power

Rekordní počet nových solárů

Podle analýzy společnosti EUPD se jen roce 2020 rozhodlo pro fotovoltaiku na střeše vlastního rodinného domu rekordní počet 150 000 německých domácností. Celkově je v Německu instalováno více než 1,3 milionu fotovoltaických střešních systémů.

Motivací Němců, kteří investují do domácích solárů, je vysoký rozdíl mezi nákupem elektřiny ze sítě ve srovnání s vlastním proudem z domácího fotovoltaického systému. Zatímco průměrná cena elektřiny pro německé domácnosti dosahuje cca 32 eurocentů za kilowatthodinu, domácí solární elektrárna dokáže vyrobit vlastní elektřinu na necelých 10 eurocentů za kilowatthodinu.

Kromě nových elektráren se tak Němcům kvůli drahé elektřině ze sítě vyplatí investovat i do domácích bateriových systémů. Jen v roce 2020 jejich počet dosáhl cca 88 000, přičemž celkový počet baterií pro uskladnění solární energie přesáhl 270 000 jednotek.

Obrovský nevyužitý potenciál

Navzdory rekordnímu počtu nových solárních instalacích v rodinných domech však podle expertů EUPD zůstává drtivá většina německých střech nevyužita. Jejich potenciál dosahuje téměř 12 milionů což znamená, že v Německu se může až zdesetinásobit instalovaný výkon fotovoltaických střešních elektráren v následujících letech.

Díky poslední změně v zákoně na podporu OZE (tzv. EEG) byly německé domácnosti osvobozeny od placení poplatku na podporu nových zelených elektráren. Týká se to nově střešních fotovoltaických elektráren o výkonu do 30 kWp pro samospotřebu.

V souladu s touto změnou začalo letos v Německu prudce přibývat instalací nových fovoltaických systémů v rodinných domech o výkonu přes deset kilowattů. Dopad změny zákona EEG již jednoznačně projevil na počtu nových instalací solárních střešních elektráren na rodinných domech. Jejich meziroční počet stoupl za první dva měsíce letošního roku o více než 250 procent.

Zájem Němců o nové soláry se pozitivně odráží také na byznysu instalačních společností. Navzdory dopadům koronavirové krize v roce 2020 se díky tomu více než polovina německých fotovoltaických instalačních společností dokázala pozitivně s touto situací vyrovnat.

Podle aktuálního výhledu EUPD se v roce 2021 v Německu bude instalovat podstatně více solárních elektráren než v roce 2020. Pro rok 2021 experti EUPD očekávají další nárůst nových fotovoltaických instalací o 23% na 6 GWp.