Největší továrna na solární články v Evropě byla slavnostně otevřena

Společnost Meyer Burger otevřela v Německu novou továrnu na výrobu vysoce výkonných solárních článků. Výroba začne v červnu s roční kapacitou 400 megawattů. Cílem společnosti je další navýšení výrobní kapacity na 5 GW do roku 2026.

Zdroj: Meyer Burger

Největší továrna v Evropě

Otevření nového závodu v německém Thalheimu za účastí generální ředitele společnosti Meyer Burger Guntear Erfurta a politických špiček, mezi nimiž byli například premiér Saska-Anhaltska Reiner Haseloff.

Továrna vznikla v oblasti tzv. Solar Valley (tzv. Solární údolí), kde se v minulosti vyráběly komponenty pro fotovoltaický průmysl. Díky nové investici do výroby solárních panelů tak Meyer Burger dosáhl toho, že se oblast „Solárního údolí“ opět stává symbolem úspěšného evropského solárního průmyslu.

Výroba solárních článků se v Thalheimu rozběhne v červnu. Ve vysoce automatizovaném provozu bude každý den sjíždět z výrobní linky až 200 000 solárních článků. Kromě výroby zde společnost Meyer Burger umístí důležité divize společnosti, včetně prodeje a marketingu.

Solární články se budou ve Freibergu zpracovávat na solární moduly. Společnost Meyer Burger zde otevře svůj závod na výrobu solárních modulů 26. května 2021 a první moduly odtud budou expedovány od července. Cílem společnosti Meyer Burger je postupné rozšíření výrobní kapacity na 5 gigawattů ročně  do roku 2026.

Kvalitní technologie již brzy na trhu

Na rozdíl od většiny současné čínské produkce panelů, které využívají články typu PERC, však Mayer Burger nabízí novou technologii typu Heterojunction/Smart Wire (HJT/SWCT). Podle expertů nezávislého německého Fraunhoferova institutu pro solární systémy (Frauhofer ISE) je tato technologie komerčně dostupná s tím, že  oproti tradičním panelům typu PERC má nejméně 3-letý konkurenční náskok.

Na vývoji technologie HJT/SWCT pracovali vývojáři z Mayer Burger více než 12 let a první prototypy těchto panelů byly představeny oficiálně veřejnosti během výstavy Intersolar v roce 2019 v Mnichově.

“Díky kombinaci HJT (články s více přechody) a SWCT (technologie chytrých spojů v článcích) nabízejí naše panely o 20% vyšší výnos ve výrobě solární energie oproti v současnosti standardním PERC křemíkovým panelům. Solární panely naší značky proto budou patřit k prémiovým produktům na trhu. A zejména v Evropě mají velký potenciál, ”říká Rafael Stadelmann, výkonný ředitel společnosti  Mayer Burger.

Panely společnosti Meyer Burger budou již od poloviny roku 2021 dostupné na trhu. Jedním z jejich distributorů bude společnost Krannich Solar či Memodo.