Nejefektivnější solární elektrárna na světě nese „českou stopu“

Mezinárodní společnost s českými kořeny Photon Energy spustila unikátní fotovoltaickou elektrárnu. Projekt pod názvem Carwarp v jihoaustralském státě Victoria zahrnuje koncentrovanou solární elektrárnu, ke které je připojeno elektrotermální úložiště energie. Tuto unikátní technologii vyvinula australská společnost RayGen, ve které má majetkový podíl na pražské burze zalistovaná společnost Photon Energy.

Zdroj: RayGen

Důležitý milník

Australský startup RayGen vyvíjí inovativní technologii v oblasti výroby a ukládání solární energie. Ve svých řešeních výroby a skladování solární energie integruje společnost RayGen svoji patentovanou technologii PV Ultra – kogenerační koncentrovanou fotovoltaickou výrobu energie s patentovaným elektrotermálním úložistěm, které spojuje akumulaci tepelné energie ve vodním rezervoáru, organický Rankin Clausiův cyklus pohánění turbíny a průmyslové chladiče.

Letos v srpnu byl projekt Carwarp, který RayGen označuje jako „největší energetické úložiště nové generace“,  uveden do provozu na jihu Austrálie. RayGen do projektu investovala 27 milionů australských dolarů, tedy v přepočtu bezmála 400 milionů korun. 

„Jsme nadšeni, že můžeme oslavit zprovoznění solární elektrárny s úložištěm společnosti RayGen. Je to důležitý milník v rámci přechodu k čistým zdrojům energie nejen pro Austrálii,“ řekl Georg Hotar, CEO Photon Energy Group. „Technologie RayGen přímo řeší problém nestability solární energie. Dodává elektřinu ve dne i v noci – ze solárního zdroje a z vlastního úložiště. Věříme, že tato technologie má potenciál rozšířit se ve větším měřítku, proto usilovně pracujeme na developmentu obdobné 200 MW solární elektrárny s úložištěm v Yadnarie v Austrálii. Tento projekt je již v pokročilé fázi developmentu.“

Unikátní technologie

Elektrárna Carwarp disponuje výkonem 2,8 MW a elektrotermálním úložistěm o kapacitě 50 megawatthodin. Pro srovnání, největší bateriové úložiště v Česku, které nyní dokončuje společnost ČEZ,  má pojmout kapacitu pětkrát menší a fungovat má začít během roku 2025.

Elektrárna Carwarp využívá kombinaci solární a vodní technologie společnosti RayGen k výrobě obnovitelné elektřiny 24 hodin denně. Systém je vybaven polem inteligentních, rotačních zrcadel, která soustřeďují sluneční světlo na přijímač umístěný na věži a obsahující pole fotovoltaických panelů.

U koncentrovaných solárních elektráren soustava zrcadel soustřeďuje sluneční energii do jednoho ohniska, ve kterém se ohřívá médium. Většina dosavadních systému koncentruje paprsky přímo na médium, například do solného roztoku v centrální věži elektrárny.

RayGen ovšem přidává mezikrok. Jeho hlavní inovací je fotovoltaický článek, který dokáže pracovat při nadstandardních 700 stupních Celsia a díky současné výrobě tepla i elektřiny podstatně zvyšuje účinnost systému, uvedl ředitel společnosti Photon Energy Georg Hotar.

„Solární panely na tento článek zrcadlí paprsky, a ten pak produkuje jak elektřinu, tak teplo. Teplo v podobě horké vody ukládá do hyperizolované nádrže, část elektřiny používá ke chlazení vody a přebytek elektřiny posílá přímo do sítě. V nejvhodnější dobu pak díky teplotnímu rozdílu vody ve dvou oddělených nádržích vyrobí pomocí turbíny další elektřinu, třeba i v noci,“ upřesnil Hotar.

Celková účinnost technologie RayGen dosahuje až 70 %, což je světový unikát.

Velké ambice

V roce 2020 nizozemská společnost s českými kořeny  Photon Energy oznámila kapitálový vstup v řádu  42 milionů dolarů (678 milionů CZK) do australské technologické společnosti RayGen. Společnost RayGen podpořila i australská vláda  státu Jižní Austrálie částkou 15 milionů AUD (242 milionů CZK) pomocí grantového financování z fondu ARENA.

Photon Energy ve společných projektech s RayGen působí jako partner při vývoji projektů, zajišťuje výstavbu a tam, kde je to vhodné působí také jako kapitálový investor.

Photon Energy má na svých trzích rozpracované projekty o celkové kapacitě 1,2 GWp, včetně 200 MW solární elektrárny kombinované se 115 MW (až 24 hodin) elektrotermálním úložištěm s použitím technologie RayGen. Společnost očekává, že konečné rozhodnutí ohledně financování tohoto obřího projektu oznámí do poloviny následujícího roku.