Nedostatek čipů ohrožuje výrobu solárních střídačů

Přední světový výrobce fotovoltaických střídačů, německá společnost SMA Solar Technology (dále jen „SMA“), v roce 2021 zaznamenal snížení obratu a dodávek svých produktů na trh. Důvodem je nedostatek čipů, který stejně postihl například automobilky jako je Škoda, Volkswagen či Tesla.

Zdroj: SMA

Pokles tržeb kvůli čipům

Společnost SMA v roce 2021 prodala střídače o výkonu 13,6 GW oproti 14,4 GW v roce 2020. Firma loni meziročně utržila 984 milionů eur, což je o 4 % méně než v roce 2020 na (1,09 miliardy USD).

SMA tento pokles přičítá „značným výzvám“ v souvislosti s pandemií koronaviru a všeobecnému nedostatku elektronických čipů. „V roce 2021 jsme trpěli problémy v dodávkách čipů,  neboť naši dodavatelé nebyli schopni uspokojit rostoucí poptávku v důsledku hospodářského oživení a zvýšené digitalizace,“ komentoval situaci Jürgen Reinert, CEO společnosti SMA.

Podle Reinerta nedostatek čipů způsobil společnosti značné problémy ve výrobě střídačů. „Vedlo to ke značnému prodloužení dodacích lhůt, které někdy končily celkovým výpadkem dodávek pro zákazníky,“ dodal Reinert.

Další nejistota

Vedení SMA očekává, že nedostatek elektronických čip bude pokračovat i v následujících měsících letošního roku. „Budeme však i nadále dělat maximum proto, abychom uspokojili všechny nové poptávky, jejichž počet narůstá v současnosti. Ve střednědobém až dlouhodobém horizontu vidíme pro společnost SMA vynikající růstový potenciál,“ uvedl Reinert.

V posledních letech provozní zisk EBITDA společnosti SMA klesl ze 72 milionů eur v roce 2020 na 9 milionů eur v loňském roce. Toto bylo způsobeno ukončením dlouhodobé smlouvy na služby O&M v oblasti solární energie.

Na počátku letošního roku vedení společnosti SMA potvrdilo svůj výhled na rok 2022 který předpokládá tržby ve výši 900 až 1 050 milionů EUR a EBITDA ve výši 10 až 60 milionů EUR. V prvním čtvrtletí roku 2022 firma očekává tržby ve výši 210 – 220 milionů eur, což je méně o cca 240 milionů eur než ve stejném čtvrtletí loňského roku.