Názor experta: Proč brzy dojde ke zdražení fotovoltaických panelů?

Vývoj velkoobchodních cen fotovoltaických panelů letos připomíná jízdu na „horské dráze“.  Ceny panelů letos výrazně kolísají směrem nahoru i dolů.  Navíc, aktuální situace na trhu s vysokou pravděpodobností způsobí, že ceny panelů v nejbližší době nejspíše porostou. Proč?

Zdroj: Wikipedia

Zdroj: Wikipedia

Jako na horské dráze

V prvním kvartálu 2020 došlo nejprve ke zvýšení cen panelů kvůli omezení nabídky ze strany čínských výrobců, kteří ovládají více než 70 % trhu. Bylo to způsobenou epidemií koranaviru, kvůli které se v lednu a únoru v Číně zastavila výroba panelů na několik týdnů.

Od dubna do července pak došlo k mírném poklesu cen důsledku propady globální poptávky po panelech. Řady projektů po celém světě se kvůli rozšíření pandemie do celého světa nerealizovala, nebo byla posunuta na pozdější období.

Na to reagovaly ceny solárních panelů v Číně, které ve druhém kvartálu 2020 poklesly o cca 5 % oproti počátku roku. Vývoj cen panelů v letošním roce zachycuje graf společnosti TrendForce níže.

Další cenový zlom

Podle expert Radka Orsága, jehož firma SOLSOL je předním distributorem solárních panelů v ČR, však během několika týdnů může dojít opět k růstu cen panelů.

„Za brzkým zvýšením cen solárních panelů stojí dva faktory. Na jedné straně je to prudké oživení světové poptávky na hlavních trzích v Evropě a Asii poté, co tyto trhy klesly na historické dno v důsledku Coronavirové pandemie,“ říká Orság.

„Druhým faktorem stojícím za zdražením panelů je nedostatek klíčové suroviny pro jejich výrobu- tzv. křemíkových destiček (wafers). Po požáru v továrně v Číně ve společnosti GCL Poly došly k prudkému zdražení waferů až o 17 % a jejich ceny dále pokračují v růstu,“ dodává Orság.

Vývoj cen panelů může ovlivnit aktuální situace v Číně, která je největším fotovoltaickým trhem světě. Čína nově plánuje do konce roku 2020 postavit až 25GWp nových fotovoltaických zdrojů, což může výrazně projevit na ceně a dostupnosti zejména velkoformátových panelů v následujících týdnech.

„Pokud realizujete projekt fotovoltaické elektrárny ještě tento rok, doporučuji využít superlevné ceny co nejdříve. Od příštího týdne, kdy končí největší světová výstava solárních technologií SNEC PV POWER EXPO CHINA2020, půjdou ceny panelů po dlouhých měsících poklesu opět nahoru. Tuto informaci nám již potvrdilo, 5 z našich 6ti dodavatelů panelů, se kterými spolupracujeme,“ uzavírá Orság. Společnost SOLSOL dodala na český trh v posledních letech přes 200 000 kusů panelů a patří k lídrům trhu ve svém oboru v Česku. 

Vývoj cen křemíku, waferů, mono PERC článků a mono- křemíkových panelů nejlépe vystihuje aktuální graf od společnosti LONGi Solar, předního světového výrobce fotovoltaických waferů a panelů.  Prostě vše se vyvíjí letos jako na „horské dráze“…