Nad obří fotovoltaickou elektrárnou na Znojemsku se stahují mračna
Velká kauza
Již od roku 2014 vedla protikorupční policie vyšetřování případu fotovoltaické elektrárny Vranovská Ves na Znojemsku patřící státní firmě ČEZ. Ta byla v podezření z podvodného vylákání licence na konci roku 2010, což jí mělo zajistit výhodnější ceny pro výkup elektřin. Případ byl později odložen.
Později však Policie ČR celou kauzu znovu otevřela s tím, že se prokázala podezření podvodu, že fotovoltaická elektrárna Vranovská nemusela být do konce roku 2010 hotová.
Kvůli kauze v roce 2016 policie částečně zablokovala společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje jeden z bankovních účtů ve výši stovek milionů korun. Krok tehdy souvisel se zahájením trestního stíhání čtyř lidí, ne však zaměstnanců polostátní firmy, z nezákonného postupu při získávání licence na solární elektrárnu Vranovská Ves na konci roku 2010.
Letos dokonce policie zmrazila Skupině ČEZ kvůli solární elektrárně Vranovská Ves na účte přes miliardu korun. Informace o řízení zveřejnila Skupina ČEZ ve své výroční zprávě za uplynulý rok.
„Jedná se o prostředky zajištěné v souvislosti s řízením, které se týká elektrárny postavené zhruba před deseti lety,“ uvádí mluvčí Skupiny ČEZ Martin Schreier pro deník E15. Zadržuje se přitom polovina peněz, které ČEZ Obnovitelné zdroje získá z prodeje elektřiny z fotovoltaického zdroje Vranovská Ves, která patří mezi největší solární projekty firmy.
Další kauzy kolem starých solárů
Policie v této kauze stíhá celkem čtyři osoby spojené s projektem solární elektrárny. Policie v případu stíhá čtyři lidi. Dva z nich byli zástupci dodavatelských firem, které měly stavbu elektrárnu na starosti. Skupina ČEZ se podle Schreiera brání proti rozhodnutím právními prostředky.
Právě rok 2010 byl pro solární elektrárny kritickým. Od Nového roku 2011 totiž přestaly platit staré výkupní ceny elektřiny, které byly dvojnásobné oproti roku 2011. Každý investor proto chtěl stihnout zprovoznění zdroje do konce roku 2010.
Kromě případu vranovské fotovoltaiky museli policisté a žalobci prozkoumat na základě nového výkladu NSZ také všechny dříve prověřované podezření kolem licencí z roku 2010.
Jedním z nich je i případ chomutovských solárních elektráren, kde bylo nepravomocně odsouzeno deset lidí včetně předsedkyně ERÚ Aleny Vitáskové. Podle soudu dala pokyn k zastavení přezkumu licence chomutovských fotovoltaik, kde měly být v roce 2010 také zfalšovány podklady. Proti rozsudku se Vitásková odvolala.