Nabito za 2 hodiny: Belgickým vědcům se podařilo vyvinout nový typ baterií s pevným elektrolytem

Belgickým vědcům z institutu Imec a EnergyVille, kteří se specializují na nanoelektroniku a digitální a energetické technologie, se podařilo vyvinout bateriové lithiové články s pevným elektrolytem (SSB) s hustotou energie ve výši 400 Wh/litr, které lze nabít za pouhé dvě hodiny. Podle sdělení vědců by výrobní proces těchto akumulátorů měl být velmi podobný procesu výroby bateriových článků s tradičním kapalným elektrolytem.

Imec

 
Perspektivní technologie

Akumulátor, který specializovaný tým odborníků z Belgie vyvinul, je složen z pevného nanokompozitního elektrolytu spolu se standardní katodou z fosforečnanu lithného a lithné kovové anody. Pevný elektrolyt má mimořádnou vysokou vodivost, a to až 10 mS/cm a podle tiskové zprávy má potenciál pro ještě vyšší vodivost.

Největší předností nového typu baterie je skutečnost, že nový materiál lze aplikovat jako kapalinu mokrým chemickým nátěrem – teprve pak ztvrdne a tím se přemění na pevnou látku. Taková vlastnost vytváří velmi úzké spojení mezi elektrodami a elektrolytem, což je jedna z hlavních priorit při vyvíjení polovodičových baterií.

Výzkum bude pokračovat

Belgičtí vědci jsou přesvědčeni, že tyto články mohou být komerčně vyráběny na mírně upravených výrobních linkách pro Li-Ion  baterie. Vysoké investice do nových výrobních zařízení by pak nebyly nutné, pokud by zařízení s mokrými elektrickými články umělo pracovat i s těmi v pevné fázi. 

V současnosti vědci spolupracují s univerzitou v Hasseltu, která jim s linkou pro výrobu SSB článků bude nápomocná. Cílem je otestovat výrobu nového typu článku ve velkém měřítku.

Výzkumníci z institutu Imec pokračují ve výzkumu nové technologie. Jejich cílem je do roku 2024  zvýšit hustotu energie se současných 400 Wh/litr až na 1000 Wh/litr – díky tomu by šla baterie dobít za méně než půl hodiny.