Na trh přichází nový domácí akumulátor Powerwall 3 od americké Tesly

Americká společnost Tesla začala uvedla na americký trh nový domácí akumulátor energie pod značkou Powerwall 3. Jeho předností je vlastní integrovaný střídač a také vyšší výkon, než tomu bylo u předchozí verze Powerwall 2.

Zdroj: Tesla

Přechod na LFP

Baterie Powerwall 3 nabízí výkon 11,5 kW a úložnou kapacitu 13,5 kWh. Nové zařízení tak bude schopno obsloužit větší počet energeticky náročnějších domácích spotřebičů najednou. Vlastní integrovaný střídač pracuje s účinností 97,5 % a výrobce na něj poskytuje 10-letou záruku.

Nové bateriové úložiště Powerwall 3 lze kombinovat až se čtyřmi jednotkami, což v praxi umožňuje navýšit jeho kapacitu  až na 54 kWh. Rozměry nového úložiště jsou přibližně 110 x 61 x 20 cm. Hmotnost úložiště energie Powerwall 3 je přibližně 130 kg.

Asi největší změnou je využití článků na bázi LFP v nové verzi baterie Powerwall 3. Ve všech předchozích verzích Powerwall 1 a 2 Tesly používala tradiční Li-Ion články.

Cena pro Evropu zůstává tajemstvím

Na webu společnosti Tesla je zatím uvedena pouze cena baterie Powerwall 3 při nákupu v USA (pro dodávky na trhu mimo USA není k dispozici žádný ceník).

Při dodání v  USA činí cena nové baterie Tesla (bez započtení nákladů na instalaci) 8400 amerických dolarů  (cca 196 000 Kč). Američtí zákazníci mohou využít slev ve výši 35%,  které na pořízení baterie pro domácnosti nabízí americká centrální vláda. Celková konečná cena pro konečná zákazníky tak v USA může poklesnout na cca 5600 amerických dolarů (cca 129 000 Kč).

Tesla se zatím nezmiňuje o termínu uvedení nové baterie Powerwall 3 na trhy v Evropě. Zatím se její baterie Powerwall 2 prodávají v západní Evropě na trzích jako je Německo, Velká Británie či Francie. Východní Evropu včetně České republiku zatím Tesla v prodeji baterii opomíjí.

Prodej bateriových úložišť je pro Teslu stále důležitější byznys. Při oznámení hospodářských výsledků za rok 2023 Tesla potvrdila, že instalace bateriových systémů za celý rok 2023 vzrostly o 125 % oproti roku 2022 na 14,7 GWh. Její zisk v tomto segmentu se téměř zečtyřnásobil.   Podle zakladatele společnosti a jejího ředitele Elona Muska bude právě prodej BESS hnací silou byznysu Tesly v roce 2024.